Kosovo kvůli nepokojům na severu země odkládá místní volby z prosince na duben

Místní volby ve většinově srbských oblastech na severu Kosova se kvůli narůstajícímu napětí neuskuteční příští týden, ale až v dubnu. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámila kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová-Sadriuová. Srbové avizovali, že hodlají volby bojkotovat.

Priština/Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová

Podle agentury Reuters odložení místních voleb v sobotu oznámila kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová-Sadriuová | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Kosovští Srbové začátkem listopadu opustili svá místa v kosovských institucích včetně policie. Učinili tak na protest proti snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel. Kvůli rostoucímu napětí Priština ve čtvrtek vyslala na sever více než 300 policistů z řad kosovských Albánců.

Poradce premiéra Pojar: Stabilní Balkán znamená bezpečnější Evropu. Partnerství je v našem zájmu

Číst článek

Kosovská vláda původně na 18. prosince vypsala volby, které mají ve čtyřech severokosovských okresech doplnit uprázdněná místa v zastupitelstvech a na pozicích starostů.

Bělehradem podporovaná největší kosovskosrbská strana Srbská kandidátka konání voleb odmítá, jejich odložení doporučily také Spojené státy. Nový termín je podle prezidentky stanoven na 23. dubna.

Na severu Kosova v sobotu pokračovaly nepokoje. Místní Srbové zablokovali hlavní silnice v oblasti na protest proti zatčení bývalého člena kosovské policie, který minulý měsíc spolu s dalšími etnickými Srby odešel z funkce. Důvody jeho zatčení Priština neuvedla, píše Reuters.

Zmocněnec srbské vlády pro otázky Kosova Petar Petković zatčení označil za „brutální odvetu a zastrašování“.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, které ale tento krok neuznalo a Kosovo stále považuje za součást svého území. Rovněž asi 50 tisíc Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu vlády v Prištině. Srbské bezpečnostní síly nejsou v Kosovu přítomny od roku 1999, kdy Bělehrad ztratil nad svou jižní provincií kontrolu v důsledku náletů NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme