Kosovskoalbánský tisk útočí na české vojáky

Kosovskoalbánský tisk útočí na české vojáky. Deník Zëri otiskl informace, podle nichž se měli příslušníci českého kontingentu KFOR dopustit násilí při prohlídce albánských domů. České velení KFOR to rezolutně odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

most přes Ibar | Foto: Robert Mikoláš

"Dvě zraněné albánské děti, rozbitá okna, nevhodné chování", to byl podle jednoho z majitelů domu v Obiliči výsledek razie provedené českými, a také řeckými vojáky. Deník Zëri odvolávající se na informace údajně postižené rodiny dále píše, že Češi při prohlídce dalších domů dovnitř vhazovali dýmovnice.

Jak z Kosova informuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš, velitel česko-slovenského kontingentu KFOR mjr. Josef Kopecký tyto údaje označil za lež: "To jsem řešil s velitelem brigády, osobně jsem ho žádal o intervenci. Podařilo se nám zjistit pisatele článku, podařilo se nám zjistit další podrobnosti a dnes odpoledne pojedu přímo do redakce a pokud se to nepodaří vysvětlit a omluvit, bude tento tisk zavřený."

Mezitím mezinárodní jednotky KFOR přebírají pravomoc v Kosovu. Civilní správa OSN v této jihosrbské provincii-UNMIK se tak de facto podřídila rozhodnutím KFOR. Severoatlantická aliance má proto hlavní slovo při řešení krizových situací v Kosovu včetně vyšetřování násilností z minulého týdne, kdy při střetech mezi Albánci a Srby zahynulo 31 lidí, bylo vypáleno na 20 pravoslavných kostelů a klášterů a zničeny byly stovky srbských domů.

Jak uvedl velitel česko-slovenského kontingentu KFOR mjr. Josef Kopecký, mezinárodní jednotky nebyly na události posledních dnů dopředu připraveny :"V první řadě jsme si uvědomili, že se podcenila ta situace tady, kdy vypadalo všechno klidně a nám se nepodařilo odhalit dopředu to, co se tady připravovalo. Zásadně se změnilo naše postavení vůči enklávám srbských obyvatel. Hlavní prioritou naší je zabránit další eskalaci napětí, likvidaci srbských menšin a jejich vyhánění z Kosova".

V současnosti mají představitelé KFOR hlavní pravomoci a na jejich příkaz jsou zatýkáni původci útoků včetně kosovských policistů a bývalých velitelů UCK. V této souvislosti se po celém Kosovu začaly objevovat plakáty vyzývající Albánce k odporu proti KFOR. Autoři pamfletu varují vojáky NATO, že mohou být zabiti, pokud budou pokračovat v represích proti Albáncům. Pozorovatelé proto varují, že by se Kosovo mohlo stát druhým Irákem a o připravenosti Albánců svědčí i to, že u jednoho z pachatelů úterní vraždy policisty UNMIK byly nalezeny granáty a 3kilogramy plastické trhaviny.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme