Kosovský expremiér obžalován

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj vyslechl před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu obžalobu. Ta ho viní ze spáchání 37 trestných činů. Především ze zločinů proti lidskosti a z porušení válečného práva a zvyklostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramush Haradinaj | Foto: ČTK/EPA

Haradinaj svou vinu ve všech bodech ožaloby odmítl. Haagskému tribunálu se vzdal sám minulý týden, když předtím odstoupil z čela kosovské vlády. Na všechny otázky soudu, zda se cítí vinen či nevinen, odpověděl Ramush Haradinai stejně - nevinen.

Podobně postupovali i jeho dva spoluobžalovaní. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii viní kosovského expremiéra z toho, že jako jeden z hlavních velitelů Kosovské osvobozenecké armády UCK vedl v roce 1998 systematickou kampaň s cílem vyhnat z části území Kosova, které měl pod kontrolou, srbské a romské obyvatele.

Bojovníci UCK pod jeho velením měli ty, kteří nechtěli opustit své domovy, vraždit. Stejně měli postupovat i vůči Albáncům, které rebelové považovali za kolaboranty. Obžaloba ho viní také z toho, že na území, kterému velel, toleroval drancování, znásilňování a kruté zacházení s civilním obyvatelstvem. Pokud ho haagský tribunál uzná vinným, hrozí mu až trest doživotí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme