Kosovský expremiér obžalován

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj vyslechl před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu obžalobu. Ta ho viní ze spáchání 37 trestných činů. Především ze zločinů proti lidskosti a z porušení válečného práva a zvyklostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramush Haradinaj | Zdroj: ČTK

Haradinaj svou vinu ve všech bodech ožaloby odmítl. Haagskému tribunálu se vzdal sám minulý týden, když předtím odstoupil z čela kosovské vlády. Na všechny otázky soudu, zda se cítí vinen či nevinen, odpověděl Ramush Haradinai stejně - nevinen.

Podobně postupovali i jeho dva spoluobžalovaní. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii viní kosovského expremiéra z toho, že jako jeden z hlavních velitelů Kosovské osvobozenecké armády UCK vedl v roce 1998 systematickou kampaň s cílem vyhnat z části území Kosova, které měl pod kontrolou, srbské a romské obyvatele.

Bojovníci UCK pod jeho velením měli ty, kteří nechtěli opustit své domovy, vraždit. Stejně měli postupovat i vůči Albáncům, které rebelové považovali za kolaboranty. Obžaloba ho viní také z toho, že na území, kterému velel, toleroval drancování, znásilňování a kruté zacházení s civilním obyvatelstvem. Pokud ho haagský tribunál uzná vinným, hrozí mu až trest doživotí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme