Kosovský ministr vnitra pohrozil Srbům silou

V Kosovu opět roste napětí. Tamní ministr vnitra Bajram Redžepi pohrozil silovým zásahem v případě, že se kosovští Srbové pokusí vyhlásit nezávislost. Srbové, kterých v Kosovu zůstalo asi sto tisíc, stejně jako samotné Srbsko neuznávají kosovskou nezávislost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní, srbská část Kos. Mitrovice | Foto: Robert Mikoláš

Kosovo je podle slov Bajrama Redžepiho připraveno ozbrojeně reagovat v případě vyhlášení nezávislosti severních srbských okresů v Kosovu „v každém případě“. Pod vlivem mezinárodních institucí, pro které to byla zřejmě příliš „silná káva“, chce svá slova stáhnout.

Kosovští Srbové nejsou v otázce odtržení od Kosova jednotní. Jednotně usilují především o svobodu pohybu, aby mohli normálně jezdit do práce v Kosovu a nemuseli cestovat s mezinárodními konvoji, které jim zaručují bezpečnost. Chtějí mít lepší práci a lepší život. Někteří totiž žijí v enklávách, které jsou zcela odtržené od ostatními světa, nemají práci a žijí ve velmi nuzných sociálních podmínkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Kosovu Martin Dorazín v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Bělehrad nepodporuje odtržení severu Kosova, neboť tvrdí, že celé Kosovo je součástí Srbska. Ministři bělehradské vlády říkají, že deklarace o možnosti vyhlášení nezávislosti několika srbských okresů na severu, která se v posledních dnech objevila, je zkrátka něčí provokace. Spekuluje se o tom, kdo je autorem deklarace, protože najednou se k ní nikdo nezná.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme