Kosovský parlament vyslovil nedůvěru vládě

Kosovo spěje k předčasným parlamentním volbám. Parlament včera vyslovil nedůvěru vládě premiéra Hašima Thačiho. Pro hlasovalo 66 ze 120 poslanců. Volby by se měly konat už v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament vyslovil nedůvěru vládě kosovského premiéra Hašima Thačiho.jpg | Foto: ČTK/AP

Kosovo zůstalo bez prezidenta, vlády i prezidenta. Úřadující hlava státu Jakup Krasnići rozpustil parlament a vyhlásil volby na 12. prosinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Politické krizi v Kosovu mluvil na Rádiu Česko redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Martin Dorazín

Politická krize nastala poté, co z funkce prezidenta odstoupil Fatmir Sejdiu a jeho Demokratický svaz Kosova posléze opustil vládní koalici s Demokratickou stranou Kosova Hašima Thačiho. Sejdiu odešel kvůli výroku ústavního soudu, který řekl, že je nemožné, aby vykonával svoji funkci a zároveň funkci předsedy strany.

Kosovské politiky čekají obtížná jednání se Srbskem a volby mají dát stranám a jejich lídrům novou legitimitu k rozhovorům. Hlavní srbské vládní strany jsou pro dialog s Kosovem, na rozdíl od opozice, která vyzívá kosovské Srby, aby volby bojkotovali.

Kabinet premiéra Thačiho vládl tři roky a v roce 2008 přivedl tuto zemi k vyhlášení nezávislosti na Srbsku.

Martin Dorazín, Jan Piroch, Eva Presová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme