Kosovský premiér Haradinaj rezignoval a vydá se tribunálu v Haagu

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj odstoupil a bude se zodpovídat před soudním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Premiér Haradinaj je mnoha kosovskými Albánci považován za hrdinu protisrbského odboje v druhé polovině devadesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovské děti si hrají na zničených jugoslávských tancích

Kosovské děti si hrají na zničených jugoslávských tancích | Foto: Robert Mikoláš

Panují obavy, že jeho předvolání do Haagu povede k nepokojům mezi etnickými Albánci v srbské provincii, která je od roku 1999 pod mezinárodní správou.

Spekulace o tom, že haagský soud vydal na Haradinaje zatykač se v posledních dnech objevily v několika srbských i mezinárodních médiích. Dnes dopoledne je premiér Haradinaj oficiálně potvrdil a podle agentury Reuters odstoupil z funkce, které se chopil po loňských všeobecných volbách v Kosovu.

Podrobnosti o obvinění, kterému má v Haagu čelit, zatím nejsou známé, ale už v minulosti vysvětloval vyšetřovatelům svoji roli při krutostech, kterých se na srbském obyvatelstvu Kosova dopouštěli v letech 1998 a 1999 ozbrojenci z Kosovské osvobozenecké armády.

Kosovští Albánci vždy zdůrazňovali, že to byli oni, kdo byl obětí zločinů ze strany srbských ozbrojených sil a polovojenských jednotek. Haradinajovo obvinění tak může přispět k eskalaci napětí v provincii, kde je soužití zbytku srbské a většinové albánské populace stále problematické.

Loni v březnu si například nepokoje mezi oběma komunitami vyžádaly životy několika desítek lidí - převážně místních Srbů - a bylo vypáleno mnoho pravoslavných kostelů.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme