Kosovský premiér Haradinaj rezignoval a vydá se tribunálu v Haagu

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj odstoupil a bude se zodpovídat před soudním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Premiér Haradinaj je mnoha kosovskými Albánci považován za hrdinu protisrbského odboje v druhé polovině devadesátých let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovské děti si hrají na zničených jugoslávských tancích | Foto: Robert Mikoláš

Panují obavy, že jeho předvolání do Haagu povede k nepokojům mezi etnickými Albánci v srbské provincii, která je od roku 1999 pod mezinárodní správou.

Spekulace o tom, že haagský soud vydal na Haradinaje zatykač se v posledních dnech objevily v několika srbských i mezinárodních médiích. Dnes dopoledne je premiér Haradinaj oficiálně potvrdil a podle agentury Reuters odstoupil z funkce, které se chopil po loňských všeobecných volbách v Kosovu.

Podrobnosti o obvinění, kterému má v Haagu čelit, zatím nejsou známé, ale už v minulosti vysvětloval vyšetřovatelům svoji roli při krutostech, kterých se na srbském obyvatelstvu Kosova dopouštěli v letech 1998 a 1999 ozbrojenci z Kosovské osvobozenecké armády.

Kosovští Albánci vždy zdůrazňovali, že to byli oni, kdo byl obětí zločinů ze strany srbských ozbrojených sil a polovojenských jednotek. Haradinajovo obvinění tak může přispět k eskalaci napětí v provincii, kde je soužití zbytku srbské a většinové albánské populace stále problematické.

Loni v březnu si například nepokoje mezi oběma komunitami vyžádaly životy několika desítek lidí - převážně místních Srbů - a bylo vypáleno mnoho pravoslavných kostelů.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme