Kosovský premiér je podle Rady Evropy válečný zločinec. Kosovo to odmítá

Zdá se, že první kosovské volby vyhrál válečný zločinec a mafián. To, co si veřejnost doposud jen domýšlela, potvrzuje zpráva Rady Evropy, která má být zveřejněna zítra. Jméno Hashima Thačiho se objevuje na každé straně ve spojení s mnoha zločiny od pašování drog, přes mučení zajatců až po obchod s lidskými orgány. Kosovská vláda se proti nařčení ohradila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favoritem kosovských voleb je Demokratická strana Kosova Hashima Thačiho (na snímku)

Favoritem kosovských voleb je Demokratická strana Kosova Hashima Thačiho (na snímku) | Zdroj: ČTK

Hashim Thači byl podle dokumentu minimálně jednou z klíčových osob kosovských mafiánských struktur a dost možná i nejvlivnějším mužem kosovského podsvětí. V čele Kosovské osvobozenecké armády bojoval oficiálně za svobodu Albánců v Srbsku.

On a jeho nohsledi k tomu ale údajně používali nepřípustné metody. Peníze vydělávali na obchodu s drogami. Nevinné zajaté Srby pašovali do Albánie, kde je následně umučili a jejich orgány rozprodali. Ke všemu prý docházelo i po spojenecké invazi, která zvěrstvům měla učinit přítrž. A zločinné aktivity některých kosovských předáků trvají dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ke zprávě Rady Evropy přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda.

Kosovská vláda se nařčení brání. Podle Prištiny jde jen o útok Srbů a srbských přisluhovačů na mladý nezávislý stát. Proto se chce bránit všemi dostupnými legálními prostředky.

Na druhou stranu srbský ministr zahraničí na návštěvě v Moskvě řekl, že pokud Rada Evropy tuto zprávu skutečně přijme za svou, pak by staronový kosovský premiér měl okamžitě odstoupit. Někdo s podobnou minulostí totiž podle něj nemůže vést moderní demokratický stát.

Zjištění nejsou nová

Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl redaktor Ondřej Bouda, zjištění uvedená v dokumentu nejsou nová. Dosud podle něj šlo o takové velké veřejné tajemství, o kterém si všichni šuškali, nikdo ho ale nepotvrdil. „V pamětech k velmi podobným závěrům došla například hlavní žalobkyně haagského tribunálu,“ dodal.

Připomněl zároveň, že Srbové mají také na svědomí řady zločinů. Ty jsou však zdokumentované a Miloševič za to byl potrestán. Minimálně tou spojeneckou invazí a v konečném důsledku i tím, že přišel o moc. Nakonec skončil v Haagu, i když tam odsouzen nebyl, protože během procesu zemřel.

„Teď půjde spíš o to, zda se podaří potrestat i zločince z druhé strany bojové linie,“ uvedl redaktor.

Deset let po válce

Důvodem, proč se o Albánských zločinech mluví až teď, je také skutečnost, že chybí důkazy. Bojovníci z UČK drželi při sobě a mlčeli. Většina z nich byla připravena jít opět bojovat za nezávislost a nechtěli si ten případný boj nijak ztěžovat.

„Nicméně, teď když už nezávislosti dosáhli se někteří domnívají, že je potřeba se s minulostí vyrovnat a tak například už před rokem jeden bývalý voják promluvil v dokumentu BBC, kde popisoval velmi podobné události jako zpráva Rady Evropy,“ upozornil redaktor.

Zároveň ale dodal, že mnoho zločinců pokračuje ve své činnosti dodnes a prorůstají do státní správy. „Jak je vidět tak i na nejvyšší místa a proto většina stále svorně mlčí. Když už někdo promluví, tak často zmizí nebo je zabit či jinak umlčen,“ dodal.

Katarína Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme