Kosovský rozsudek pro albánské povstalce

V Kosovu bylo odsouzeno pět bývalých albánských povstalců. Kosovský soud vynesl tresty odnětí svobody od tří do patnácti let za únos a vraždu skupiny Albánců. Proces, který začal za přísných bezpečnostních opatření minulý měsíc, byl jedním z nejcitlivějších soudních případů od skončení kosovského konfliktu v roce 1999.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Poprvé byli totiž k takovému trestu odsouzeni bývalí členové dnes už rozpuštěné Kosovské osvobozenecké armády, která vedla ozbrojený boj proti srbským vládním silám. Její členy považují mnozí Albánci za hrdiny války za svobodu provincie.

Odsouzení, kteří se trestného činu dopustili jen několik dní po vstupu jednotek NATO do provincie, všechna obvinění popřeli. Proti jejich zatčení a zadržení dalších bývalých členů UCK se letos v Kosovu konalo několik protestních akcí.

Odsouzení Albánců je výsledkem zvýšeného úsilí mezinárodní správy Kosova zasáhnout proti bývalým povstalcům navzdory tomu, že se mezi většinovým albánským obyvatelstvem těší velké podpoře.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme