Kosovští Albánci a Srbové se dohodli na dílčí spolupráci

Ve Vídni jednali představitelé kosovské samosprávy a srbské vlády - bylo to jejich první setkání od bombardovaní Jugoslávie v roce 1999. Obě znesvářené strany se dohodly, že budou spolupracovat na zlepšení životních podmínek v Kosovu. Mnoho sporných otázek však zůstává - především pak samotný status této provincie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůzka o Kosovu

schůzka o Kosovu | Zdroj: ČTK

Návrat uprchlíků, vyřešení otázky nezvěstných osob, energetika, telekomunikace a doprava - to jsou oblasti, kterými se od listopadu budou zabývat společné pracovní skupiny. Oznámil to ve Vídni šéf mezinárodní správy Kosova Harri Holkeri.

Konečný status Kosova na programu jednání této první přímé schůzky nebyl. Hovořit se o něm má až později. Provincie je od jara 1999 pod správou OSN.

Na kritické poznámky novinářů o chabém výsledku jednání odpověděl evropský komisař pro vnější vztahy Chris Patten: "Buďte realisty - je skutečností, že se tahle schůzka vůbec uskutečnila."

Pattenův kolega Javier Solana, který se podle diplomatických zdrojů musel intenzivně angažovat, aby schůzka nebyla na poslední chvíli odvolána, přitakal. To, že spolu vůbec zástupci kosovských Albánců a srbští politici mluvili, je podle něj důležitým krokem.

Faktem ovšem zůstává, že si podle účastníků srbský premiér Zoran Živkovič a kosovský prezident Rugova ani nepotřásli rukou. Hlavním sporným bodem přitom zůstává, že nezávislost Kosova, kterou tamní Albánci požadují, zůstává pro Bělehrad stejně nepřijatelná jako v minulosti.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme