Kosovští celníci převzali kontrolu nad všemi přechody do Srbska

Kosovské jednotky dnes převzaly kontrolu nad posledními dvěma přechody z Kosova do Srbska, které ještě nebyly pod dohledem kosovských úřadů. Kosovští Srbové se situaci brání, zablokovali cesty a strávili noc na barikádách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barikády v Kosovské Mitrovici | Foto: Martin Dorazín

Ministr vnitra Bajram Redžepi dnes dopoledne oznámil, že kosovské jednotky převzaly kontrolu nad hraničními přechody Jarinje a Brnjak. Celníky za doprovodu policejních sil EULEX přenesl do oblasti vrtulník mezinárodních sil. Přístupové totiž cesty už druhý den blokují místní kosovští Srbové, kteří se nové vlády obávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dorazin_Kosovo_160911.mp3

Situace je napjatá i po několika hodinách od převzetí kontroly. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína zůstávají Srbové u barikád. Připraveni kdykoliv opět kosovským celníkům znemožnit průjezd.

Ministr vnitra Bajram Redžepi srbské odpůrce vyzval, aby přijali kosovskou realitu. „Jde nám o prosperitu této etnické skupiny. Pro sever Kosova máme program obnovy infrastruktury a zaměstnanosti. S jednou podmínkou. Nesmí je vést kriminálníci a nelegální struktury. Tito lidé jsou rukojmími různých zločineckých skupin,“ uvedl pro Český rozhlas.

Vyhlášením Kosova se Srbové stali z většinového národa menšinou. Teď mají obavy, že jim kosovští Albánci veškerá příkoří vrátí i s úroky.

Dnešní akce je jen počátkem vyjednávání o složení pohraniční policie. Na celnicích budou působit srbské i kosovské jednotky zároveň. Už teď se tak děje, ale celníci jsou placeni z peněz obou států a není jasné, na jakou stranu by se v případě problému přiklonili. Pokračování tohoto trendu proto vylučuje kosovský ministr vnitra. Pracovníci se podle něj musí rozhodnout, komu zůstanou loajální. To by mohlo vyhrocenou situaci uklidnit.

V Srbsku začíná předvolební kampaň, ve které bude otázka Kosova jedním z hlavních témat. Podle Dorazína má Kosovo snahu dnešní akcí na problém upozornit Evropu a přimět tak Srbsko, aby nezávislé Kosovo konečně uznalo. Srbsko čeká na vyjádření o statutu kandidátské země EU a nemůže si proto problémy na hranici dovolit.

Aktuální situaci v Kosovu a konci zdejší mise českých vojáků, kteří jednotky KFOR opouštějí po 11 letech, se přímo v Kosovu věnoval také včerejší Speciál Martina Veselovského.

Martin Dorazín, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme