Kosovští Srbové nepřistoupí na nezávislost provincie

Kosovští Srbové nepřistoupí na nezávislost této dosud jihosrbské provincie. Prohlásil to předák kosovských Srbů Oliver Ivanovič. O statutu Kosova, které je od roku 1999 pod správou OSN, mají ještě do konce letošního roku začít rozhovory mezi Srby a Albánci. Obě strany ale mají na budoucí uspořádání zcela odlišné názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní, srbská část Kos. Mitrovice | Foto: Robert Mikoláš

Kosovští Albánci nechtějí slyšet o ničem jiném než o nezávislém státě. Kosovo jím podle Albánců de facto je, i když formálně stále patří Srbsku. Bělehrad varuje před změnou hranic na Balkáně, která by mohla přinést destabilizaci celého regionu. Nabízí proto širokou autonomii.

"Nezávislost Kosova by vyvolala další odchod Srbů, a pokud by jich uteklo na dvacet tisíc, vyvolalo by to obrovské problémy v samotném Srbsku a tím i na celém Balkáně," uvedl předák kosovských Srbů Oliver Ivanovič. Jak dodal, vše záleží na Bělehradu. Pokud Srbsko odmítne samostatnost Kosova, neexistuje řešení. Proto je třeba hledat kompromis, a tím je autonomie, říká Ivanovič.

V Prištině dnes bude s kosovskými Albánci jednat český premiér Jiří Paroubek. Ten vede rozhovory se srbskými a albánskými představiteli v rámci své cesty po bývalé Jugoslávii. Podle Jiřího Paroubka musí být řešení pouze politické. Předseda české vlády zároveň nabídl Bělehradu pomoc naší diplomacie a našich politiků, pokud si to srbská strana bude přát. Stejnou nabídku chce učinit i Albáncům.

"Nabídl jsem představitelům Srbska, to učiním také Kosovu, pokud jde tedy o Albánce, že by v regionu mohla hrát větší roli než dosud česká diplomacie, čeští politici. Myslím si, že by se mohli korektně snažit o určité urovnání, hledání kompromisu, protože si umím těžko představit, že by se tady našlo řešení, které by nevyhovovalo zásadním způsobem jedné z těch stran," řekl Proubek.

Premiér se má sejít s předsedou kosovské vlády Bajramem Kosumim i prezidentem Ibrahimem Rugovou a také zástupcem civilní správy OSN UNMIK. Navštíví i český kontingent KFOR.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme