Kosovští Srbové nepřistoupí na nezávislost provincie

Kosovští Srbové nepřistoupí na nezávislost této dosud jihosrbské provincie. Prohlásil to předák kosovských Srbů Oliver Ivanovič. O statutu Kosova, které je od roku 1999 pod správou OSN, mají ještě do konce letošního roku začít rozhovory mezi Srby a Albánci. Obě strany ale mají na budoucí uspořádání zcela odlišné názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní, srbská část Kos. Mitrovice | Foto: Robert Mikoláš

Kosovští Albánci nechtějí slyšet o ničem jiném než o nezávislém státě. Kosovo jím podle Albánců de facto je, i když formálně stále patří Srbsku. Bělehrad varuje před změnou hranic na Balkáně, která by mohla přinést destabilizaci celého regionu. Nabízí proto širokou autonomii.

"Nezávislost Kosova by vyvolala další odchod Srbů, a pokud by jich uteklo na dvacet tisíc, vyvolalo by to obrovské problémy v samotném Srbsku a tím i na celém Balkáně," uvedl předák kosovských Srbů Oliver Ivanovič. Jak dodal, vše záleží na Bělehradu. Pokud Srbsko odmítne samostatnost Kosova, neexistuje řešení. Proto je třeba hledat kompromis, a tím je autonomie, říká Ivanovič.

V Prištině dnes bude s kosovskými Albánci jednat český premiér Jiří Paroubek. Ten vede rozhovory se srbskými a albánskými představiteli v rámci své cesty po bývalé Jugoslávii. Podle Jiřího Paroubka musí být řešení pouze politické. Předseda české vlády zároveň nabídl Bělehradu pomoc naší diplomacie a našich politiků, pokud si to srbská strana bude přát. Stejnou nabídku chce učinit i Albáncům.

"Nabídl jsem představitelům Srbska, to učiním také Kosovu, pokud jde tedy o Albánce, že by v regionu mohla hrát větší roli než dosud česká diplomacie, čeští politici. Myslím si, že by se mohli korektně snažit o určité urovnání, hledání kompromisu, protože si umím těžko představit, že by se tady našlo řešení, které by nevyhovovalo zásadním způsobem jedné z těch stran," řekl Proubek.

Premiér se má sejít s předsedou kosovské vlády Bajramem Kosumim i prezidentem Ibrahimem Rugovou a také zástupcem civilní správy OSN UNMIK. Navštíví i český kontingent KFOR.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme