Kosovští Srbové opět staví barikády, nechtějí celníky z Prištiny

Evropská mise EULEX v Kosovu oznámila, že její příslušníci a kosovští celníci dnes přebírají dva zbývající hraniční přechody Brnjak a Jarinje do Srbska. Kosovští Srbové s tím nesouhlasí a do cesty postavili nové barikády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barikády v Kosovské Mitrovici | Foto: Martin Dorazín

Jak z Kosovské Mitrovice informoval zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín, kolem mostu, který spojuje albánskou a srbskou část Kosovské Mitrovice, panuje čilý ruch z albánské i ze srbské strany. Ovšem na most se vjet nedá, protože tam jsou už od rána vysypány dvě velké hromady štěrku. Most je neprůjezdný, dá se přes něj projít jen pěšky.

Jde o srbské opatření proti pokusům albánské policie a albánských celníků za doprovodu jednotek KFOR a také příslušníků mise EULEX proniknout na dva zbývající přechody, které spojují srbskou část Kosova se Srbskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kosovské Mitrovici natáčel zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín

„Po levé straně parkují s malým terénním vozidlem italští karabinéři, jako součást mezinárodních sil. Z druhé strany řeky Ibar, na albánské straně, jsou připraveni vojáci KFOR, jsou tam mezinárodní policisté, obrněné vozy. Napětí je tady cítit ve vzduchu. Kolem postávají hlídky a nahlížejí s nedůvěrou do srbské části města, odkud by mohlo přijít nebezpečí,“ popisuje situaci zpravodaj Radiožurnálu.

„Tahle situace není normální,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas kosovská vicepremiérka Edita Tahiri, která má na starosti vyjednávání se Srbskem. Situace by se podle ní uklidnila, kdyby se Srbsko smířilo s kosovskou nezávislostí:

„Vezmeme-li v úvahu mezinárodní praxi, pak i státy, mezi kterými panovalo nepřátelství nebo dokonce došlo k válce, nakonec žily v míru a vzájemně se uznaly. Srbsko nebude výjimkou. Bělehrad jen musí rychleji přijmout novou realitu v regionu a uznat suverenitu Kosova.“

Kolem mostu a na ulicích Kosovské Mitrovice jsou také obrovské billboardy, které vylepily síly KFOR. Na fotografiích zachycují příslušníky mnohonárodních jednotek, jak pomáhají místním lidem, jak se baví s dětmi a dávají jim dárky, jak besedují se staršími lidmi na vesnici, zapisují si jejich potřeby.

Také Rádio KFOR po celý den vysílá upozornění, své vlastní reklamní spoty o tom, že příslušníci KFOR jsou tady pro to, aby lidem pomáhali.

„Lidé v srbské části Kosovské Mitrovice si to ale rozhodně nemyslí a přítomnost KFOR vnímají jako přítomnost albánské armády nebo přinejmenším jejího silného spojence,“ vysvětluje zpravodaj.

Martin Dorazín, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme