Kosovští Srbové protestují proti odsouzení svého předáka Ivanoviče, žádají jeho osvobození

Kosovští Srbové požadují osvobození svého předáka Olivera Ivanoviče. Senát Evropské unie v Kosovu-EULEX ho před týdnem uznal vinným ze spáchání válečných zločinů. Srbové to ale odmítají a proces odsoudil i Bělehrad. Srbové zároveň upozorňují, že dosud nebyl potrestán nikdo z nejvyšších představitelů kosovských Albánců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovští Srbové žádají osvobození svého předáka Olivera Ivanoviče, který byl odsouzen za válečné zločiny. Na snímku místopředsedkyně Ivanovičovy Občanské iniciativy Ksenije Bozovičová | Foto: Robert Mikoláš

Severní část Kosovské Mitrovice obývaná Srby se bouří proti rozhodnutí soudního senátu justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu-EULEX, který poslal Olivera Ivanoviče na 9 let za mříže.

„Je to politicky motivovaný proces. Všichni si teď kladou otázku, co bude dál, když se tohle stalo liberálnímu vůdci, politikovi, který byl vždycky přístupný všem mezinárodním představitelům. Ivanovič od začátku se všemi debatoval a vždy chtěl problémy řešit dialogem, nikdy násilím,“ říká místopředsedkyně Ivanovičovy Občanské iniciativy Ksenije Bozovičová.

Mezinárodní soud v Kosovu odsoudil Olivera Ivanoviče na devět let vězení za válečné zločiny spáchané na etnických Albáncích v roce 1999. Zločiny se staly ve městě Mitrovica v Kosovu, které bylo tehdy srbskou provincií.

Podle Albánců by měl být trest pro srbského předáka mnohem vyšší.

Advokáti Ivanoviče se proti verdiktu odvolali, zároveň tvrdí, že jeho odsouzení má uklidnit kosovské Albánce před zahájením mezinárodního tribunálu v Haagu, který má rozhodovat o zločinech Kosovské osvobozenecké armády.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme