Kosovští Srbové uspořádají referendum o statutu jejich regionu

Starostové srbských okresů v Kosovu vyhlásili na 14. a 15. února referendum o statutu jejich oblasti. Kosovští Srbové se odmítají podřídit správě nezávislého Kosova a trvají na tom, že jsou součástí Srbska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srbská vlajka | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kosovští Srbové se už od léta aktivně protiví převzetí správy kosovskými institucemi. V severním cípu Kosova postavili na silnicích barikády, které hlídají dodnes, a v únoru chtějí uspořádat referendum.

Několik desítek tisíc Srbů v něm má odpovědět na otázku, jestli chtějí přejít pod kosovskou správu nebo zůstat pod srbskou. Výsledek takového referenda je předem jasný.

Starostové srbských okresů říkají, že je politici v Bělehradě, Prištině i Bruselu podvedli, a proto musí své problémy řešit sami.

Mezinárodní správa v Kosovu se k referendu zatím nevyjádřila. Podle pozorovatelů se ale dá předpokládat, že touto myšlenkou není nadšená. Referendum by mohlo vyhrotit napjaté vztahy mezi kosovskými Srby a většinovými Albánci.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme