Kostarický prezident má prasečí chřipku

Kostarický prezident Oscar Arias má prasečí chřipku. Prezident a nositel Nobelovy ceny míru je ošetřován v domácí péči ve své rezidenci a bude stonat asi týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostarický prezident Oscar Arias (vlevo) má prasečí chřipku | Foto: AFP

Prezident informoval ve svém prohlášení, že má horečku a bolí ho v krku, jinak se ale cítí dobře a pokračuje v práci. S úřadem komunikuje po telefonu. Právě vysoká teplota patří spolu s bolestí v krku a kašlem k typickým příznakům prasečí chřipky. Další symptomy jsou celková únava, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy a rýma, objevit se mohou také zažívací potíže.

Zpravodajský server BBC píše, že kostarický prezident vyhledal lékaře v úterý s tím, že se několik dní necítí dobře. Lékaři mu diagnostikovali prasečí chřipku, která má lehčí průběh. Jde o prvního prezidenta, který dostal chřipku typu A H1N1.

Arias zprostředkovával před svou nemocí rozhovory mezi znepřátelenými stranami na Hondurasu, kde v červnu došlo ke svržení tamního prezidenta Manuela Zelayai. Vyjednávání však zkrachovala, takže se nepředpokládá, že by nemoc kostarického prezidenta nějak výrazně zasáhla do honduraské krize.

Se stejnou diagnózou se donedávna potýkala také manželka bývalého premiéra Cherie Blairová, která kvůli této nemoci musela zrušit plánované převzetí čestného doktorátu na liverpoolské univerzitě.

U jejího manžela Tonyho Blaira ani u jejich čtyř dětí se nákaza nepotvrdila. Mezi další známé osobnosti patří také poradce současného premiéra Gordona Browna pro otázky klimatických změn Michael Jacobs.

Na začátku července se prasečí chřipkou nakazil představitel čaroděje Rona Weasleyho z filmů o Harrym Potterovi. I u něj byl průběh onemocnění mírný a dvacetiletý Brit už je dávno fit.

Se smrtícím virem bojuje celá Jižní Amerika

Celkem na světě na tuto nemoc zemřelo 1462 lidí. Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii prasečí chřipky 11. června.

Například ve zmíněné Kostarice zatím zemřely dvě desítky lidí, kteří se prasečí chřipkou nakazili.

Mezi silně postižené země patří také Brazílie, tam se počet smrtelných případů onemocnění prasečí chřipkou během týdne zdvojnásobil, když zde v důsledku chřipky doposud zemřelo 192 lidí, což řadí Brazílii na třetí místo na světě v rámci zemí zasažených virem po Spojených státech a Argentině.

Brazilský ministr zdravotnictví José Temporao oznámil, že Brazílie zahájila přípravu generické vakcíny proti prasečí chřipce a její sériová produkce začne v říjnu. Země sama vyrobí 20 milionů dávek a dalších 17 milionů dávek doveze ze zahraničí. V současnosti už 77 procent případů chřipky v Brazílii způsobuje virus H1N1. Mnoho škol odložilo začátek školního roku až po zimních prázdninách, aby zabránili šíření nákazy mezi žáky.

Přečtěte si také:
Na Balkáně se šíří prasečí chřipka, Srbsko hlásí čtyři případy
Česko má už patnáctý případ prasečí chřipky
Prasečí chřipka je už i v Moravskoslezském kraji
V Birminghamu zemřela na prasečí chřipku šestiletá dívka
Česko má potvrzený pátý případ prasečí chřipky
Čína zatím s virem prasečí chřipky bojuje marně
První úmrtí na prasečí chřipku mimo americký kontinent hlásí Skotsko
Vláda chce nakoupit navíc půl milionu dávek léků proti prasečí chřipce
Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii prasečí chřipky

POSCECHNĚTE SI ROZHOVOR NA TÉMA V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kostarický prezident Oscar Arias má prasečí chřipku. Další indormace má redaktorka Magdaléna Trusinová. Ptáme se s předsedy Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jaroslava Hajdy.

Lukáš Vincourek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme