Kostariku zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně, hrozba tsunami se nenaplnila

Zemětřesení o síle bezmála 8 stupňů Richterovy škály odpoledne zasáhlo severozápad Kostariky. Americká geologická služba nejprve vydala varování před přívalovou vlnou tsunami, později však svá upozornění odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli zemětřesení museli lidé opustit budovy i v hlavním městě San José | Foto: Reuters

Největší otřesy seismologové zaznamenali u pobřeží Tichého oceánu v hloubce asi 20 kilometrů. Epicentrum se nacházelo zhruba 80 kilometrů jižně od kostarického města Liberia a 150 kilometrů od metropole San José.

Úzké a nevelké území Kostariky ve střední Americe obklopuje moře z obou stran – na západě Tichý oceán a na východě Karibské moře.

Tichomořský úřad pro varování před tsunami nejprve vydal výstrahu před ničivou vlnou, která měla zasáhnout pobřeží Karibského moře. Vzápětí ale úřad upozornění odvolal, prý ho vydal jen omylem, v platnosti ale ponechal výstrahu na tsunami v Pacifiku. Také tuto druhou výstrahu později odvolal.

Podle agentury Reuters byly v okolí hlavního města San José cítit silné otřesy a slyšet bylo i chvění budov. V některých částech metropole byla také přerušena dodávka elektřiny. Zemětřesní nezpůsobilo podle místních úřadů žádné větší škody, podle Červeného kříže zemřeli dva lidé, jeden z nich na infarkt.

Mirko Kašpar, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme