Koštunica chce zrušit regionální izolaci Jugoslávie

Nový jugoslávský prezident Vojislav Koštunica dnes na tiskové konferenci ve Skopji, která se konala na závěr balkánského summitu, slíbil, že zahájí "multilaterální i bilaterální schůzky a diskuse", aby dosáhl zlepšení vztahů Bělehradu s dalšími zeměmi oblasti. Na dotaz, co hodlá udělat, aby dosáhl zrušení regionální izolace Jugoslávie, Koštunica uvedl, že už minulý týden navštívil Sarajevo, dnes je ve Skopji, což je první návštěva jugoslávského prezidenta v Makedonii po deseti letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Toto je jen začátek. Jsou to pouze první kroky. Myslím si, že mají velký význam pro celou oblast," řekl. Dodal, že kromě multilaterálních setkání hodlá zahájit i bilaterální schůzky a diskuse. V souvislosti se sobotními komunálními volbami v Kosovu jugoslávský prezident konstatoval, že by osobně sice raději viděl jejich odložení, ale nicméně bere je jako "fakt". "Otázkou je, zda lze situaci v Kosovu považovat za normální pro uspořádání voleb," poznamenal.

Jako negativní zkušenost připomněl, že kosovští Albánci jugoslávské volby v září bojkotovali. "Nemyslím si, že jsou tam takové podmínky, které umožní uspokojivý výsledek hlasování. Budou to opět výsledky monoetnické. Myslím si, že by bylo lepší volby odložit," prohlásil. Pokud jde o Albánii, která podporuje nezávislost Kosova, Koštunica sdělil, že na summitu neměl s prezidentem Rexhepem Meidanim žádné problémy. Poukázal i na to, že Meidanipodepsal závěrečné prohlášení, v němž se mimo jiné konstatuje, že trvalý a stabilní mír v regionu lze nastolit realizací všech rezolucí Rady bezpečnosti. "Rezoluce 1244 sice předpokládá širokou autonomii pro Kosovo, ale v rámci jugoslávského státu," dodal.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme