Koštunica je ochoten jednat s Rugovou, ne o nezávislosti

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica dnes v Oslu prohlásil, že je připraven ke kontaktům s čelným představitelem kosovských Albánců Ibrahimem Rugovou. Odmítl však požadavek kosovskoalbánských politiků na nezávislost této jihosrbské provincie. Koštunica v neděli prohlásil, že Jugoslávie nemůže uznat výsledky voleb v Kosovu. Toto hlasování napomáhá legalizovat monoetnickou společnost, která se začala vytvářet po odchodu Srbů a dalších nealbánských národností z Kosova, řekl a dodal, že 100.000 Srbů žijících ještě v Kosovu tyto volby bojkotovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsem připraven ke všem kontaktům s albánskými předáky v Kosovu. Nejsou dveře, na něž bych nezaklepal, aby se vyřešily problémy mé země," řekl Koštunica po jednání s norským premiérem Jensem Stoltenbergem. "To znamená, že samozřejmě zahájím dialog," reagoval na dotaz, zda se bude "aktivně" snažit vstoupit do kontaktu s Rugovou, předsedou Demokratického svazu Kosova, který nyní vyhrál komunální volby v Kosovu. "Svrchovanost je mimo diskusi. Z politického i strategického hlediska by to bylo pro oblast velmi nebezpečné," řekl a připomněl, že rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN otevírá cestu jen k "podstatné autonomii" Kosova.

Ibrahim Rugova v neděli při oznámení vítězství své strany ihned připomněl požadavek kosovských Albánců na nezávislost. "Žádám Paříž, Londýn, Berlín a Washington, aby uznaly nezávislost Kosova," řekl. Rugova neučinil žádné přímé gesto otevřenosti vůči novému jugoslávskému prezidentovi a prohlásil, že je ještě příliš brzo hovořit o tom, zda je připraven se s ním setkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme