Koštunica je ochoten jednat s Rugovou, ne o nezávislosti

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica dnes v Oslu prohlásil, že je připraven ke kontaktům s čelným představitelem kosovských Albánců Ibrahimem Rugovou. Odmítl však požadavek kosovskoalbánských politiků na nezávislost této jihosrbské provincie. Koštunica v neděli prohlásil, že Jugoslávie nemůže uznat výsledky voleb v Kosovu. Toto hlasování napomáhá legalizovat monoetnickou společnost, která se začala vytvářet po odchodu Srbů a dalších nealbánských národností z Kosova, řekl a dodal, že 100.000 Srbů žijících ještě v Kosovu tyto volby bojkotovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jsem připraven ke všem kontaktům s albánskými předáky v Kosovu. Nejsou dveře, na něž bych nezaklepal, aby se vyřešily problémy mé země," řekl Koštunica po jednání s norským premiérem Jensem Stoltenbergem. "To znamená, že samozřejmě zahájím dialog," reagoval na dotaz, zda se bude "aktivně" snažit vstoupit do kontaktu s Rugovou, předsedou Demokratického svazu Kosova, který nyní vyhrál komunální volby v Kosovu. "Svrchovanost je mimo diskusi. Z politického i strategického hlediska by to bylo pro oblast velmi nebezpečné," řekl a připomněl, že rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN otevírá cestu jen k "podstatné autonomii" Kosova.

Ibrahim Rugova v neděli při oznámení vítězství své strany ihned připomněl požadavek kosovských Albánců na nezávislost. "Žádám Paříž, Londýn, Berlín a Washington, aby uznaly nezávislost Kosova," řekl. Rugova neučinil žádné přímé gesto otevřenosti vůči novému jugoslávskému prezidentovi a prohlásil, že je ještě příliš brzo hovořit o tom, zda je připraven se s ním setkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme