Koštunica navštíví Bosnu polooficiálně

Nový vůdce JSR přicestoval na kontroverzní návštěvu do bosenské Republiky srbské, aby se tu ve měste Trebinje zúčastnil pohřbu zpopelněných ostatků nacionalistického básníka Jovana Dučiče, převezených z USA, kde básník v roce 1943 zemřel. Dučič byl v Jugoslávii po desítky let "persona non grata" kvůli své kritice společného státu Srbů s Chorvaty a se Slovinci. Kolektivní vedení Bosny protestovalo, že tato návštěva je porušením diplomatického protokolu, protože nebyla zorganizována prostřednictvím Sarajeva. Koštunica zdůraznil, že jde o soukromou návštěvu. Čelní představitelé RS, kteří ho ve městě uvítali, však dali jasně najevo, že jeho návštěvu považují za oficiální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle diplomatů se Koštunica dnes odpoledne na sarajevském letišti krátce setká s bosenskými činiteli a stane se tak prvním jugoslávským prezidentem, který uskutečnil oficiální návštěvu Sarajeva od vyhlášení nezávislosti Bosny v roce 1992. Představitel OSN v Bosně Jacques Klein označil Koštunicovu chystanou návštěvu Sarajeva za rozžehnání s minulostí, které poskytne všem stranám šanci diskusi o budoucích vztazích. Ani po skončení války v roce 1995 Jugoslávie a Bosna a Hercegovina dodnes neobnovily diplomatické styky.

Klein sdělil, že dnes zhruba v 15:00 odletí vrtulníkem do Trebinje a vrátí se do Sarajeva s Koštunicou a srbským členem kolektivního předsednictva Republiky Bosna a Hercegovina Živko Radišičem. Poté by se měla na sarajevském letišti uskutečnit asi čtyřicetiminutová schůzka Koštunici s Radišičem, muslimským členem kolektivního předsednictva Halidem Genjacem a bosenským ministrem zahraničí Chorvatem Jadranko Prličem. Očekává se rovněž účast chorvatského člena předsednictva Ante Jelaviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme