Koštunica navštíví Bosnu polooficiálně

Nový vůdce JSR přicestoval na kontroverzní návštěvu do bosenské Republiky srbské, aby se tu ve měste Trebinje zúčastnil pohřbu zpopelněných ostatků nacionalistického básníka Jovana Dučiče, převezených z USA, kde básník v roce 1943 zemřel. Dučič byl v Jugoslávii po desítky let "persona non grata" kvůli své kritice společného státu Srbů s Chorvaty a se Slovinci. Kolektivní vedení Bosny protestovalo, že tato návštěva je porušením diplomatického protokolu, protože nebyla zorganizována prostřednictvím Sarajeva. Koštunica zdůraznil, že jde o soukromou návštěvu. Čelní představitelé RS, kteří ho ve městě uvítali, však dali jasně najevo, že jeho návštěvu považují za oficiální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle diplomatů se Koštunica dnes odpoledne na sarajevském letišti krátce setká s bosenskými činiteli a stane se tak prvním jugoslávským prezidentem, který uskutečnil oficiální návštěvu Sarajeva od vyhlášení nezávislosti Bosny v roce 1992. Představitel OSN v Bosně Jacques Klein označil Koštunicovu chystanou návštěvu Sarajeva za rozžehnání s minulostí, které poskytne všem stranám šanci diskusi o budoucích vztazích. Ani po skončení války v roce 1995 Jugoslávie a Bosna a Hercegovina dodnes neobnovily diplomatické styky.

Klein sdělil, že dnes zhruba v 15:00 odletí vrtulníkem do Trebinje a vrátí se do Sarajeva s Koštunicou a srbským členem kolektivního předsednictva Republiky Bosna a Hercegovina Živko Radišičem. Poté by se měla na sarajevském letišti uskutečnit asi čtyřicetiminutová schůzka Koštunici s Radišičem, muslimským členem kolektivního předsednictva Halidem Genjacem a bosenským ministrem zahraničí Chorvatem Jadranko Prličem. Očekává se rovněž účast chorvatského člena předsednictva Ante Jelaviče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme