Koštunica žádá, aby NATO zaplatilo za škody z bombardování

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica chce po Severoatlantické alianci kompenzaci za ztráty, ke kterým došlo v průběhu kosovské krize. Koštunica prohlásil, že bombardování Jugoslávie bylo nesmyslné a zločinné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koštunica není prvním jugoslávským politikem, který žádá náhradu za škody, ke kterým došlo během útoků. Před rokem se Jugoslávie neúspěšně pokusila podat na představitele států NATO žalobu u mezinárodního tribunálu v Haagu. Pokud by soud tehdy žalobu přijal, chtěl Bělehrad žádat o náhradu škod z bombardování měst a energetických center a také žádat náhradu škody pozůstalým. Soud ale žalobu odmítl.

Teď je Jugoslávie naopak pod tlakem mezinárodního tribunálu, aby vydala do Haagu bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče. Současný prezident Koštunica ale nechce Miloševiče soudit v Nizozemí. NATO přitom na mezinárodním tribunálu trvá a podmiňuje jím další ekonomickou pomoc Srbsku. Právě o tom dnes jedná v sídle Aliance srbský premiér Nebojša Čovič.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme