Zelená pro Kotlebu. Slovenský nejvyšší soud odmítl rozpustit Lidovou stranu, síní zněl potlesk

Pětičlenný senát slovenského nejvyššího soudu v pondělí odmítl návrh na rozpuštění parlamentní strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Odůvodnil to nedostatkem důkazů. Podle zamítnutého návrhu, který podala prokuratura v květnu 2017, má být strana politika Mariana Kotleby extremistická s fašistickými tendencemi a porušovat ústavu. Po oznámení rozhodnutí zazněl v síni potlesk Kotlebových stoupenců.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Bratislava (Aktualizováno: 13:03 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský politik Marian Kotleba na archivním snímku

Slovenský politik Marian Kotleba na archivním snímku | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Slovenský nejvyšší soud v pondělí rozhodl, že stanovy, program a činnost Kotlebovců-Lidové strany Naše Slovensko nejsou v rozporu s demokratickým zřízením, ústavou a zákony. Proti verdiktu se nelze odvolat.

Mapa: Čaputová musí zabrat na východě, Šefčovič přesvědčit půl milionu voličů Kotleby a Harabina

Číst článek

Podle soudu žalobce nepředložil dostatek důkazů. „Soud neměl jinou možnost než žalobu zamítnout, protože žalobce, tedy generální prokuratura, neunesl důkazní břemeno,“ řekla podle deníku SME při odůvodňování rozhodnutí předsedkyně senátu Jana Zemková.

Podle rozsudku nemá LSNS příležitost demokracii ohrozit. „Žalovaná strana je sice parlamentní stranou, ale pro přijetí zákona nedisponuje dostatečným počtem hlasů,“ uvedl soud.

Před senátem neobstála ani argumentace prokuratury o snaze LSNS o odchod země z NATO nebo o vypsání referenda o vystoupení z EU. Podle odůvodnění taková hodnotová východiska nejsou dostatečným argumentem, protože se neprokázalo, že by pro tyto cíle strana využívala nezákonné metody.

Prokurátor: Snaha o zničení demokracie

Návrh na rozpuštění LSNS podal před dvěma roky generální prokurátor Jaromír Čižnár. Popsal v něm snahy kotlebovců o zničení demokratického systému v zemi. Návrh poukazoval na projevy členů strany, ale i politický program a postoje ve stranických novinách.

Slovenská prokuratura žaluje Kotlebu. Za šeky s extremistickou symbolikou mu hrozí tři roky vězení

Číst článek

Obhajoba se bránila tvrzením, že jde o proces na politickou objednávku. Podle bývalého župana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby nemá justice pro zrušení strany žádný důvod.

„Pokud se bude rozhodovat výhradně na základě zákona, nemáme se čeho bát,“ prohlásil po příchodu k soudu Kotleba podle televize TA3. Rozhodnutí senátu pak přijal politik s úsměvem na tváři.

Před soudem v pondělí demonstrovali zastánci strany, ale i její odpůrci, včetně herečky Zuzany Kronerové. V místě platí přísná bezpečnostní opatření.

Slovenský ministr spravedlnosti Gábor Gál v pondělí ještě před vynesením rozsudku prohlásil, že LSNS je fašistická strana. „Fašismus nepatří na Slovensko,“ cituje ho slovenský Denník N.

Rozsudek okomentoval prezident Andrej Kiska, extremismus se podle něj potřeba porazit ve volbách. „Extremismus musíme porazit tím, že ukážeme lidem, kteří volí tyto extremisty, že politika se dá dělat, že politika přináší reálné výsledky i pro lidi. To je cesta, jak dostat extremismus ze Slovenska a na tom musíme pracovat,“ řekl prezident.

Kiska od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2014 odmítl přijmout zástupce LSNS a Kotlebu označil fašistou.

Vyvolávání strachu

Během líčení u nejvyššího soudu před téměř třemi týdny prokurátor Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS označuje příslušníky romské menšiny za parazity a prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Cíleně tím tak vyvolává pocity strachu. Minár zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim.

Strana se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Kotlebovci také vystupují proti členství země v EU a v NATO, kritizují i zavedené politické strany.

Kotlebova strana se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016. Získala v nich osm procent hlasů, což ji vyneslo 14 křesel ve 150členné sněmovně. V posledních průzkumech veřejného mínění popularita LSNS dosáhla dvouciferných hodnot.

Kotlebovci

  • Krajně pravicová formace Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také negativně staví vůči Romům a sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance. V dubnu slovenská policie obvinila dva poslance LSNS za jejich kontroverzní výroky v médiích či na sociální síti vůči Romům nebo židům.
  • Strana vznikla v únoru 2010, když se skupině slovenských pravicových radikálů v čele s Kotlebou podařilo ovládnout Stranu přátel vína. Následně ji přejmenovali na Lidovou stranu Naše Slovensko a v roce 2010 s ní kandidovali ve slovenských parlamentních volbách. Ziskem hlasů ale zůstali hluboko pod pětiprocentním limitem. Se stejným výsledkem skončila LSNS ve volbách o dva roky později.
  • V posledních parlamentních volbách v roce 2016 strana všechny překvapila, když získala přes osm procent hlasů a 14 mandátů z celkového počtu 150. Ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". Odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska "ze zločineckého paktu NATO" a vypsání referenda o vystoupení země z EU.
  • Návrh na rozpuštění strany podala slovenská prokuratura k soudu vloni v květnu. Stranu LSNS označila za extremistickou s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

 

Marian Kotleba

  • V letošních prezidentských volbách se Kotleba stal čtvrtým nejúspěšnějším kandidátem prvního kola voleb se ziskem 10,39 procenta hlasů.
  • Vloni v červenci podala slovenská speciální prokuratura na Kotlebu obžalobu; obvinění se týká šeků s extremistickou symbolikou a policie je proti Kotlebovi vznesla přesně před rokem.
  • V listopadu 2013 Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Při nástupu do úřadu prohlásil, že bude usilovat o snížení závislosti kraje na EU. Do centra pozornosti se také dostal poté, co odmítl podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu či na uspořádání jiného festivalu. V úřadu setrval do prosince 2017.
  • Kotleba vystupuje proti členství Slovenska v NATO. V roce 2015 se coby řečník zúčastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům a netají se sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa.
  • Rodák z Banské Bystrice (narozen 7. dubna 1977) vystudoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na Fakultě přírodních věd Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a v roce 2013 ekonomii na stejné škole. V letech 2001 až 2012 byl zaměstnán jako učitel na Sportovním gymnáziu v Banské Bystrici.
  • V roce 2003 se Kotleba stal vůdcem ultranacionalistického hnutí Slovenská pospolitost - Národní strana, které slovenský nejvyšší soud v roce 2006 rozpustil.
  • V minulosti byl Kotleba trestně stíhán za to, že na setkání u příležitosti 70. výročí založení válečné Slovenské republiky zakřičel pozdrav tehdejšího autoritářského státu "Na stráž!". Slovenská prokuratura ale trestní stíhání v roce 2009 zastavila a své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Kotlebovi nelze prokázat, že chtěl úmyslně projevovat sympatie k extremismu.
  • V březnu 2016 Kotleba nařídil předčasně ukončit divadelní představení, které se mu nelíbilo údajně kvůli neslušným výrazům. Divadelní hru si přitom Kotlebův úřad objednal na slavnost oceňování učitelů v Brezně.

Zdroj: ČTK

haf, maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme