Kotlebovci slábnou, ostatní strany ale přejímají jejich rétoriku, varuje slovenský novinář

Krajněpravicový slovenský politik Marian Kotleba končí v čele Banskobystrického kraje. Po porážce v listopadových volbách ho na postu župana v pondělí vystřídal nezávislý politik Ján Lunter. Kotleba jen pár dní před odchodem z funkce ještě stihl na post ředitele Krajské správy cest prosadit svého spojence Miroslava Suju.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba

Marian Kotleba | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Lunter už dříve řekl, že bude třeba vyvětrat a udělat pořádek, a toto je jen jedna z věcí, která ho čeká. Marian Kotleba je nejen fašista, ale ukázal se jako korupčník a špatný hospodář,“ tvrdí šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.

V současnosti prý běží několik řízení, ve kterých Banskobystrickému kraji hrozí velké pokuty kvůli porušování zákona a špatnému hospodaření. Kostolný připomíná, že Kotleba na úřad dosadil celou svou rodinu a příznivce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký byl Kotleba v čele kraje?

„Bylo to vidět na první pohled. Ochranku tvořili svalnatí chlapci se zelenými triky Kotlebovy strany. O pořádek na úřadě by se ale určitě neměly starat stranické kádry,“ zdůrazňuje.

Proti Kotlebovi

Zastupitelstvo bylo v uplynulých čtyřech letech jasně proti Kotlebovi, který tak nedokázal prakticky nic prosadit. Ján Lunter sice kandidoval jako nezávislý, ale na jeho podporu se zformoval dvacetičlenný poslanecký klub. Většinu pětadvaceti hlasů pak může Lunterovi zajistit podpora sociální demokracie.

Na celostátní úrovni Kotlebově Ľudové straně Naše Slovensko (ĽSNS) klesají preference, jsou těsně pod deseti procenty. „Projevit se mohla Kotlebova porážka ve volbách a způsob, jakým vedl kraj. Může to být ale i tím, že další strany začaly používat ostřejší rétoriku. Pokud bude ve veřejném prostoru přibývat extremistických vyjádření a návrhů, tak to není nic dobrého,“ uzavírá Kostolný.

 

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme