Kotleba skončil ve funkci hejtmana. Nový hejtman chce napravit reputaci kraje v EU

Slovenský krajně pravicový politik Marián Kotleba skončil ve funkci hejtmana Banskobystrického kraje. Složením slibu ho v úřadu nahradil podnikatel Ján Lunter. Proti zvolení předsedy kontroverzní strany Naše Slovensko se v listopadových volbách utvořila široká neformální koalice.

Banská Bystrica Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banskobystický hejtman (župan) Marian Kotleba

Banskobystický hejtman (župan) Marian Kotleba | Zdroj: ČTK

Lunter Kotlebu v konečném součtu porazil s více než dvojnásobným ziskem hlasů. Pravicový politik ale z úřadu zcela neodchází, zasedne jako poslanec krajské samosprávy.

Kotleba se hlásí k odkazu fašistického slovenského státu, v tuto chvíli čelí obvinění z šíření extrémismu. Kotleba nejdříve zastavil tok eurofondů, pak mu je ale Brusel sám odepřel, Banskobystrický kraj tak přišel o 20 milionů eur na opravy silnic (511 milionů korun).

Nový hejtman Lunter chce reputaci kraje v Evropské unii napravit. Tvrdí, že vyvěšení evropské vlajky na úřad v Banské Bystrici bude první věcí, co udělá.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme