Koupíme dvě ovce a hlady neumřeme, říkají Řekové na venkově

Řecko stále vyčkává na nedělní referendum o podmínkách věřitelů o další finanční pomoci. Řekové si zatím můžou ze svých účtů vybrat jen 60 eur denně. Důchodci pak na týden dostali 120 eur, což jsou v přepočtu asi 3 tisíce korun. To je ovšem obrázek života ve velkých řeckých městech. Na venkově lidé vnímají situaci trochu jinak. A jsou o něco klidnější. Nebo také možná rezignovanější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký penzista | Zdroj: Reuters

„Co bude, to bude. My jsme tady na tom ještě dobře. Můžeme si vypěstovat ovoce a zeleninu. A když bude nejhůř, koupíme dvě ovce. Hlady neumřeme. Co ale budou dělat ti ve městech, to bude složité,“ říkají lidé na řeckém venkově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci a náladu přímo v Řecku sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák

I tak si ale stěžují na omezené výběry z bankomatů. „Šedesát eur nám pro rodinu rozhodně nestačí,“ podotýkají. A problémy se ukazují i jinde. Například na benzinové pumpě, kde musí zákazníci platit jen hotově. Ve městě Pyrgos na poloostrově Peloponés pak nemá radnice na naftu pro vozy na svoz odpadu.

Problémy hlásí i některé lékárny, kdy lidé dostanou jen jedno balení určitého léku. „Může se stát, že léky nebudou, takže nebudu mít čím platit dodavatelům a chci, aby se dostalo na všechny, kteří to budou potřebovat,“ vysvětluje lékárník Thasos.

A dopad může mít řecká krize i na turismus. Odlivu turistů se například velmi obávají v městečku Nafplion vzdáleném asi 150 kilometrů od Atén. Už teď údajně zaznamenávají cestovní kanceláře denně odřeknutí až od 50 tisíc klientů.

Referendum o podmínkách věřitelů o další finanční pomoci čeká Řeky v neděli. V případě, že občané podmínky mezinárodních věřitelů přijmou, předseda řecké vlády Alexis Tsipras podá demisi. Sám apeloval na voliče, aby v neděli řekli požadavkům věřitelů 'ne'. Pokud jeho záměr lidé nepodpoří, odstoupí a v září by mohly být nové volby.

Lékárník Thasos | Foto: Pavel Novák

Pavel Novák, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme