Galicie a Kanárské ostrovy omezují kouření kvůli koronaviru. Nemoc má u kuřáků těžší průběh

Galicie na severozápadě Španělska a Kanárské ostrovy kvůli covidu-19 zakázaly kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet vzdálenost dva metry. Zdůvodnily to mimo jiné těžším průběhem nemoci covid-19 u kuřáků, odkládáním roušky při kouření a Galicie také možným vyšším rizikem šíření nákazy cigaretovým dýmem, což ale podle některých expertů není vědecky prokázáno. Kanárské ostrovy navíc od pátku omezí fungování nočních zábavních podniků.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž ve městě Pontevedra ve španělské Galícii kouří cigaretu. Na veřejnosti už si ale znovu nezapálí.

Muž ve městě Pontevedra ve španělské Galícii kouří cigaretu. Na veřejnosti už si ale znovu nezapálí. | Foto: Miguel Vidal | Zdroj: Reuters

Omezení kouření kvůli koronaviru zvažují podle místních médií i některé další španělské regiony, například Andalusie, Asturie, Valencie, Navarra, madridský region, Kastilie-La Mancha či Kastilie-León. V Galicii opatření platí od čtvrtka, na Kanárských ostrovech od pátku.

Češi během pandemie kouřili méně, kvůli rostoucím cenám ale neušetřili. Dařilo se také padělkům

Číst článek

Kanárské ostrovy nově také omezily skupiny na veřejnosti na maximálně 10 osob. Diskotéky a zábavní noční podniky budou moci od pátku otevřít jen venkovní prostory, kde se nebude smět tančit, ale jen sedět u stolů a kapacita tam bude omezena na 75 procent, uvedla v pátek tamní regionální vláda. Podle středečních údajů vedení Kanárských ostrovů je nyní v tomto regionu 536 nakažených, od počátku pandemie se jich tam potvrdilo 3110.

„Nyní dochází k takovým paradoxům, že kuřáci na ulici chodí bez roušek a nekuřáci s rouškami,“ uvedl jeden z důvodů nového opatření v Galicii lékař Alberto Fernández. Podle něj si také kuřáci sahají na obličej asi 200 až 300krát častěji než nekuřáci, což na veřejnosti rovněž zvyšuje riziko jejich nákazy. Regionální vláda opatření zdůvodňuje i těžším průběhem nemoci v případě kuřáků. „Riziko vážného zápalu plic se u kuřáků zvyšuje pět až osmkrát,“ uvedl Fernández.

Covid proti cigaretám. V Británii přestaly kvůli pandemii kouřit stovky tisíc lidí, tvrdí průzkum

Číst článek

Šéf španělské společnosti pro prevenci nemoci a veřejné zdraví Rafael Ortí souhlasí, že v případě kuřáků může být průběh nemoci vážnější. Podle něj ale není prokázáno, že cigaretový kouř přispívá k šíření koronaviru. Nové opatření galicijské vlády je podle Ortího zbytečné, protože ho nelze efektivně vymáhat a mnozí ho nebudou dodržovat.

Podle serveru BBC podobné opatření v souvislosti s koronavirem přijala koncem března Jihoafrická republika, která tehdy zakázala prodej tabáku proto, že kuřáci jsou v případě nákazy covidem-19 postiženi více.

Také podle britské vlády mohou mít kuřáci vážnější průběh nemoci covid-19, uvedl server BBC. Citoval rovněž z průzkumu, podle něhož v Británii přestalo kouřit od počátku této pandemie více než milion lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme