Britové týdně vyhodí pět milionů elektronických cigaret, jen 17 procent z nich je recykluje správně

V Británii skončí v odpadu každý týden kolem pěti milionů elektronických cigaret, čtyřnásobek oproti minulému roku, ukazuje výzkum neziskové organizace Material Focus. Jen 17 procent jejich uživatelů vyhazuje plastové cigarety do správných košů. Jde nejen o ekologickou škodu, ale také o bezpečnostní riziko, jelikož lithiové baterie u cigaret mohou způsobit požár v popelářských vozech nebo na skládkách, píše web stanice BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronické cigarety

Elektronické cigarety stoupají na popularitě i kvůli řadě příchutí (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Material Focus obrazně uvádí, že lithium obsažené v e-cigaretách v Británii by každý rok vystačilo na výrobu 5000 baterií do elektromobilů.

Příchuť cukrové vaty či bonbónů. Francie zakáže jednorázové elektronické cigarety oblíbené u mladých

Číst článek

Rapidní nárůst popularity elektronických cigaret přiměl skotskou vládu k přípravě návrhů na jejich zákaz, po tom volají i některé radnice v Anglii a Walesu. Jejich motivací jsou kromě odpadu také obavy o zdraví mladých lidí.

„Vape (elektronická cigareta) na jedno použití může soutěžit o první místo na seznamu nejškodlivějších a nejnebezpečnějších produktů pro životní prostředí, jaké byly kdy vyrobeny,“ uvedl Scott Butler, výkonný ředitel Material Focus.

Podle organizace tyto cigarety správně recykluje jen 17 procent lidí, zatímco zbylých 73 procent je hází do směsného odpadu a zanedbatelné jedno procento je splachuje do toalety.

V České republice organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že použité elektronické cigarety je možné vrátit v místě jejich nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.

Legálně jen pro starší 18 let? Poslanci se shodli na zákazu prodeje nikotinových sáčků dětem

Číst článek

Butler podle serveru Independent uvedl, že v Británii je mnohem snazší si elektronickou cigaretu koupit, než ji správně recyklovat, což se s nárůstem jejich oblíbenosti stává stále větším problémem. Každý obchod, který v Británii cigarety prodává, má povinnost je také odebírat zpět. To však znamená další výdaje a mnoho z nich to nedělá, píše BBC.

Nárůst v jejich používání je patrný především mezi mladými Brity ve věku mezi 16 a 24 lety, přičemž velký nárůst je evidentní u dívek, popsala ředitelka charitativní organizace Action on Smoking and Health. Koupě elektronické cigarety je v Británii nelegální pro všechny mladší 18 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme