Kousněte si a porovnejte západ s východem. Štrasburk poznal rozdíly v kvalitě potravin

Evropská unie by měla řešit rozdílnou kvalitu zboží prodávaného na východě a na západě osmadvacítky. Vyzvali k tomu při interpelacích poslanci Evropského parlamentu. A svou žádost doplnili praktickou ukázkou rozdílných výrobků.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Dopoledne panuje v kavárně na chodbě Evropského parlamentu ve Štrasburku čilý ruch. Prostor ještě víc zahustila akce, která má upoutat poslance, asistenty či novináře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská unie by měla řešit rozdílnou kvalitu zboží prodávaného na východě a na západě osmadvacítky. Vyzvali k tomu při interpelacích poslanci Evropského parlamentu.

Na dlouhém stole se nabízí několik identických potravin, zakoupených v Německu a na druhé straně v Česku či Chorvatsku. Kromě zkoušky chuti se dalo prostudovat i složení. I to se někdy liší pro východní a západní obchody jednoho řetězce.

„Jde o to, že na společném trhu nechceme, aby byli spotřebitelé klamáni. O to nám jde, aby potraviny byly stejně kvalitní. Jestliže se něco stejně jmenuje, ať je to stejně kvalitní," říká poslankyně evropského parlamentu Michaela Šojdrová z KDU-ČSL, která společně s kolegyní z Chorvatska ochutnávku připravily.

Dvojí kvalitu potravin bude řešit Evropská komise. Neférová obchodní praktika, hodnotí dosavadní praxi Jourová

Číst článek

Jsou tu chipsy, gumoví medvídci, sýr, šunka nebo oplatky i sycený nápoj známé značky. Návštěvníka Evropského parlamentu Daniela Ostroského takové rozdíly mezi západem a východem prý naprosto zarazily. Mluví o diskriminaci a o druhé kategorii občanů za účelem zisku.

Právě něčemu takovému chtějí zabránit europoslanci, A už dříve chtěli, jak říká Olga Sehnalová z ČSSD. Ne vždy se ale věci pohnuly.

„Připomínám usnesení parlamentu z roku 2013 a schválení mého požadavku na provedení reprezentativního průzkumu ze strany Evropské komise ohledně dvojí kvality a zhodnocení platné legislativy. Dodnes není naplněno," říká Sehnalová.

V Česku už se samostatné testování dělalo, teď na něm pracuje i ministerstvo zemědělství. A na dvojí standardy se už testovaly potraviny i v dalších zemích.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme