Kousněte si a porovnejte západ s východem. Štrasburk poznal rozdíly v kvalitě potravin

Evropská unie by měla řešit rozdílnou kvalitu zboží prodávaného na východě a na západě osmadvacítky. Vyzvali k tomu při interpelacích poslanci Evropského parlamentu. A svou žádost doplnili praktickou ukázkou rozdílných výrobků.

Tento článek je více než rok starý.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Dopoledne panuje v kavárně na chodbě Evropského parlamentu ve Štrasburku čilý ruch. Prostor ještě víc zahustila akce, která má upoutat poslance, asistenty či novináře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská unie by měla řešit rozdílnou kvalitu zboží prodávaného na východě a na západě osmadvacítky. Vyzvali k tomu při interpelacích poslanci Evropského parlamentu.

Na dlouhém stole se nabízí několik identických potravin, zakoupených v Německu a na druhé straně v Česku či Chorvatsku. Kromě zkoušky chuti se dalo prostudovat i složení. I to se někdy liší pro východní a západní obchody jednoho řetězce.

„Jde o to, že na společném trhu nechceme, aby byli spotřebitelé klamáni. O to nám jde, aby potraviny byly stejně kvalitní. Jestliže se něco stejně jmenuje, ať je to stejně kvalitní," říká poslankyně evropského parlamentu Michaela Šojdrová z KDU-ČSL, která společně s kolegyní z Chorvatska ochutnávku připravily.

Dvojí kvalitu potravin bude řešit Evropská komise. Neférová obchodní praktika, hodnotí dosavadní praxi Jourová

Číst článek

Jsou tu chipsy, gumoví medvídci, sýr, šunka nebo oplatky i sycený nápoj známé značky. Návštěvníka Evropského parlamentu Daniela Ostroského takové rozdíly mezi západem a východem prý naprosto zarazily. Mluví o diskriminaci a o druhé kategorii občanů za účelem zisku.

Právě něčemu takovému chtějí zabránit europoslanci, A už dříve chtěli, jak říká Olga Sehnalová z ČSSD. Ne vždy se ale věci pohnuly.

„Připomínám usnesení parlamentu z roku 2013 a schválení mého požadavku na provedení reprezentativního průzkumu ze strany Evropské komise ohledně dvojí kvality a zhodnocení platné legislativy. Dodnes není naplněno," říká Sehnalová.

V Česku už se samostatné testování dělalo, teď na něm pracuje i ministerstvo zemědělství. A na dvojí standardy se už testovaly potraviny i v dalších zemích.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme