Kouzlo svatého Valentýna zasáhlo všechny kontinenty. Odpůrcům navzdory

Svátek všech zamilovaných, svatý Valentýn, dnes už zdaleka není jenom záležitostí anglosaského světa. Jeho kritici nejen v Česku často namítají, že jde o americký import, motivovaný hlavně snahou vydělat na prodeji dárků a přáníček. Při pohledu do minulosti je ale vše relativnější. Tradici oslav svatého Valentýna je možné stopovat až do starého Říma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Valentýn v čínském Pekingu

Svatý Valentýn v čínském Pekingu | Zdroj: ČTK

Ve Spojených státech se kvůli dnešnímu dni prodá nejméně 150 milionů pohlednic se srdcem. I tam si svátek svou popularitu vydobýval postupně.

Dnes už je každopádně svatý Valentýn globální událost. Například v ulicích iráckého Bagdádu je podle zprávy agentury AP letos svátek velmi viditelný a Iráčané se oslavám věnují jako nikdy v minulosti.

Může to prý souviset s touhou konečně překonat smutnou epochu plnou násilí a utrpení. Lepší bezpečnostní situace teď prý konečně dává Iráčanům možnost projevit city a něhu, k čemuž je svatý Valentýn ideální příležitostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v různých částech slaví svátech svatého Valentýna, přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jan Prokeš

Výlohy obchodů a nároží v Bagdádu zdobí nejrůznější plyšová zvířátka v červené barvě, prodávají se zamilované čokolády, kabelky ve tvaru srdce a dokonce i spodní prádlo.

Za rostoucí popularitou svátku zamilovaných je nejspíš také nedávné rozšíření mobilů a internetu mezi iráckou mládeží, což jí obecně umožňuje navazovat snadněji intimní vztahy.

Pochopitelně nejen v Iráku odsuzují zastánci tradiční víry svatého Valentýna jako známku západní dekadence. O dost větší možnosti k projevení citů přitom mají nesezdaní zamilovaní v kosmopolitním Bejrútu nebo Dubaji oproti Teheránu či Rijádu, kde klerikové běžně zabavují milostné pohlednice a suvenýry.

Valentýn se slaví také v Japonsku, ale na jiný způsob. Namísto zamilovaných pohlednic ženy dávají mužům čokoládu. Líbání v ostrovním císařství ještě nedávno vnímali jako nemístný projev citů.

Také v dnešní Indii jsou polibky na veřejnosti pořád považované za nemravnost, stejně i v Thajsku. Což ovšem není překážkou pro každoroční líbací maratóny, které se v asijském království konají u příležitosti valentýnských oslav. Letos zvítězil manželský pár, který vydržel v nepřetržitém ústním kontaktu 46 hodin.

V čínské zoo oddali na Valetnýna berana s laní | Foto: Reuters

Ještě bizarnějším způsobem tento den využili v jedné čínské zoo, kde oddali berana s laní, neboť oba jedinci si prý projevovali osudovou náklonnost. Zamilovaná zvířata měla projít pod svatební branou a společně pak pojíst slavnostní mrkev.

Na světě se ale ještě najdou i místa, kde únorový svátek lásky ignorují. Stopy po něm údajně nenajdeme například v Nepálu.

V Africe ho sice ve většině zemí znají, staví se k němu ale různě. Podle aktuálního průzkumu neslaví Valentýna polovina Keňanů; někteří to odůvodnili chudobou, jiní nevírou v tento svátek. V sousední Ugandě je skepse výrazně menší, autoři studie se proto ptají, jestli jsou Keňané takoví suchaři.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme