Kožený zůstává nejméně do příští středy ve vazbě

Ani v noci na dnešek nerozhodla soudkyně v bahamském Nassau o osudu Viktora Koženého. Finančník českého původu s irským občanstvím zatím zůstává nejméně do příští středy ve vazbě. Začínají se tak naplňovat předpovědi, že soudní jednání o vydání Koženého do Spojených států může trvat několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený ve své rezidenci | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Koženého zadržela bahamská policie na základě amerického zatykače. V USA je obviněn z rozsáhlé korupce ázerbájdžánských činitelů, jíž chtěl přednostně získat rozhodující podíl při privatizaci tamní státní ropné společnosti.

Zatím to nevypadá, že by byl Viktor Kožený v blízké době propuštěn na kauci, která se měla podle některých médií vyšplhat až na milion dolarů. Soudkyně podle informací státního zástupce z úřadu bahamského generálního prokurátora odročila rozhodnutí o propuštění na kauci do příští středy.

Hlavním oříškem k rozlousknutí je nyní to, zda Viktor Kožený bude na vydání do New Yorku čekat ve vazbě, nebo po složení kauce na svobodě. Soudkyně nyní poskytuje obhájci a státnímu zástupci poslední možnost k předkládání argumentů a příští středu by měla vynést své rozhodnutí. Soudní řízení o vydání Koženého začne pravděpodobně v prosinci, trvat může i několik měsíců.

O vydání Koženého usiluje kvůli podezření ze zpronevěry majetku v hodnotě 11,5 miliardy korun i Česká republika, ale vzhledem k tomu, že s Bahamami nemá na rozdíl od USA uzavřenou smlouvu o právní pomoci, byly její snahy zatím neúspěšné.

Podle amerického obvinění měl Kožený se dvěma spoluobviněnými Američany koncem 90. let poskytnout a nabízet Ázerbájdžáncům úplatky, aby pro své společnosti, do nichž investovali američtí občané, získal rozhodující balík akcií při privatizaci tamější ropné společnosti SOCAR. Korupce zahraničních činitelů je podle amerického práva trestným činem. Ázerbájdžánci ale jakékoli podplácení, stejně jako kontakty s Koženým, popírají.

Během nynějšího líčení o Koženého vazbě vyšlo najevo, že bývalý český občan a držitel irského pasu Viktor Kožený, který žije dlouhodobě na Bahamách, má i venezuelský pas. Kožený rovněž požádal o bahamské občanství, což vede Irsko k tomu, aby zvážilo, zda mu svoji státní příslušnost ponechá.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme