Krach bankéře udělal konec smířlivosti při dělení majetku

Americký bankéř Bernard Madeoff údajně zpronevěřil 50 miliard dolarů. Podle žaloby zruinoval životy mnoha lidí, kteří věřili v jeho takřka zázračnou schopnost rozmnožovat peníze. Přinejmenším v jednom případě proti sobě také poštval bývalé manžele. Jejich příběh zná zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Právník Steven Simkin a jeho manželka dospěli po čtvrtstoletí společného života k názoru, že bude lepší, když půjde každý svou cestou. Nejprve žili 4 roky odděleně a v roce 2006 se formálně rozvedli. Majetek si rozdělili v klidu po vzájemné dohodě, včetně 5 milionů 400 tisíc dolarů, které měli na účtu u firmy bankéře Madeoffa.

Dohodli se, že pan Simkin vyplatí manželce rovnou polovinu této částky z jiných zdrojů, a peníze na účtu u Madeoffa nechá. Dal jí tedy 2 miliony 700 tisíc dolarů a život šel dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka vypráví příběh o dělení majetku poznamenaný krizí

Jenže před několik měsíci vyšlo najevo, že finančník Madeoff peníze svých klientů nejenom nerozmnožuje, ale že 50 miliard někde promrhal, proinvestoval prostě zašantročil. Pan Simkin tak zjistil, že se původní částka 5 milionů 400 tisíc dolarů nejen nerozrostlo, ale že z ní naopak nezbylo zhola nic. Zašel tedy za bývalou manželkou a vysvětlil situaci. Čekal pochopení a kompenzaci: nejlépe polovinu z 2 milionů 700 tisíc dolarů, které jí při rozvodu dal. Účet u Madeoffa si přece zřídili společně a společně byli také okradeni.

O tom, jak probíhala jejich konverzace na toto téma se nic neví. Výsledek byl ale v každém případě takový, jako kdyby bývalá manželka panu Simkinovi řekla "Tůdle, to sis měl rozmyslet dřív, jestli peníze u Madeoffa necháš. Já ti nedám ani vindru." To pana Simkina určitě zamrzelo. Ba nejspíš naštvalo, protože si myslí, že se mu stala křivda.

Je o tom přesvědčený do té míry, že podal na manželku žalobu, neboť si získala - a teď cituji: "nesymetricky velkou část skutečného společného majetku", manželského páru v době rozvodu. Docela by mne zajímalo, co si posluchači o tomto případu myslí, jestli by měl pan Simkin dostat od bývalé manželky nějaké peníze nebo ne. Já osobně v tom vůbec jasno nemám.

Přečtěte si také:
Americká nezaměstnanost stoupla na rekordní úroveň
Americká ekonomika se dál propadá
Nezaměstnanost roste ve Spojených státech nejrychleji za posledních 30 let

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme