Krajané slavili v New Yorku

Velkou manhattanskou afterparty na molu na řece Hudson river vyvrcholily v noci na dnešek tradiční české říjnové oslavy v New Yorku. Krajanům každoročně připomínají blížící se výročí vzniku Československa. Noční koncert skupin Mig 21 a Kryštof následoval po mohutné street party, na kterou přišly asi tři a půl tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mig 21 v New Yorku

Mig 21 v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Už posedmé se na začátku října konaly na Manhattanu české slavnosti, které měly ale tentokrát poprvé vyvrcholení v podobě živého nočního koncertu na molu na řece Hudson.

Téměř letní počasí přilákalo na street patry na 83. ulici nejen krajany, ale také mladé Čechy, kteří v New Yorku pracují nebo studují. Zastavili se také Američané na sobotní vycházce do Central Parku.

Tak jako na uplynulých šesti ročnících, nemohly chybět stánky českých restaurací v New Yorku, které se předháněly v nabídkách bramboráků, vepřové s knedlíkem a zelím a guláše.

Během pár desítek minut hlásili šéfkuchaři vyprodáno, jak Českému rozhlasu řekl pan Holubář z restaurace Bohemian Hall. ,,My jsme tu měli sele na rožni, což jsme za jednu hodinu vyprodali a potom jsme prodávali normální vepřový," potvrdil Holubář.

Letos se na Manhattanu poprvé soutěžilo v pojídání ovocných kynutých knedlíků. K dobrému jídlu patřila zábava. Předvedli se Sokolové na švédské bedně, taneční krojovaný soubor Limbora a také československo-americké marionetové divadlo vedené Vítem Hořejšem.

,,Tady jsme zahráli dvě české pohádky, Jak vodník napálil lakomého krejčíka a Čert a Káča, a večer jsme hráli velké představení Basový saxofón podle Škvoreckého," pochvaloval si vystoupení v New Yorku Hořejš.

Na afterparty zahrály skupiny Kryštof a Mig 21

Novinkou letošních českých oslav v New Yorku byla velká afterparty na řece Hudson, kam České centrum pozvalo hned dvě populární české kapely, aby se mladí mohli bavit až do noci pod otevřeným nebem a s plzeňským v ruce.

,,Kromě muziky New York potřebuje velkou show, abychom zaujali a abychom nalákali, a proto jsme se rozhodli pozvat dvě kapely, Kryštof a Mig 21, a jejich frontmany, kteří jsou zároveň herci a kteří dokážou perfektně navodit atmosféru," říká ředitelka Českého centra Monika Koblerová.

Skupina Kryštof je sice v Americe podruhé, ale v New Yorku si zahrála poprvé. Podle zpěváka Richarda Krajča by se členové kapely sami asi do Ameriky nepodívali, takže je to pro ně výlet zpříjemněný tím, že je mladí Češi v Americe znají.

,,Lidi chtějí slyšet českou hudbu a v podstatě jim je jedno, jestli je to Michal David, Kryštof nebo Kabát. Chtějí mít kontakt s českým jazykem," myslí si Krajčo.

Muzikanti vycítili, že v New Yorku jsou lidé, kterým domov chybí a street party je proto, aby jim domov trochu přiblížili. Richard Krajčo by si však popularitu v Americe nechal líbit: "Najednou přijedete do země, která je neuvěřitelně silná a obrovská, kde se mísí všechny ty kultury a najednou to přijde líto. Kdybych tady byl to, co jsem v Čechách, tak by to bylo fajn."

České kapely hrály v New Yorku publiku, které jim rozumělo. Nejde tu o peníze, ale o dobrodružství. Jiří Macháček z Mig 21 hrál na 83. ulici znovu po třech letech a věděl, že jede hrát hlavně Čechům: ,,My si sem jedeme prostě zahrát a uděláme si takový výlet a spojíme dvě věci a jsme rádi, že nás tu lidi chtějí."

Frontman skupiny Mig 21 připoměl, že Migové hráli na české street party už podruhé: "Jsem rád, že jsme se sem dostali. Ne proto, že to rozhodl nějaký úředník, ale proto, že nás tu lidi trvale chtějí, jak jsem se dozvěděl."

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme