Krajané stavějí v USA nová kulturní centra

Češi v Texasu se rozhodli, že svou kulturu a tradice nenechají zahynout na úbytě a dali se do velkých investičních akcí za milióny dolarů. Jejich cílem je vybudovat moderní kulturní stánky, které by mohly hostit i ty nejnáročnější akce pořádané samotnými krajany nebo jejich přáteli z Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České centrum v Houstonu | Foto: Miroslav Konvalina

Zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina se vypravil na dvě místa v druhém největším americkém státě, kde se hlásí k českému původu přes milión lidí a prohlédl si nová kulturní zařízení na která se krajané složili.

Chris Rybak nám v městečku La Grange v krásné kopcovité krajině jižního Texasu zahrál na prknech zbrusu nového amfiteátru pod širým nebem, který má kapacitu 400 sedadel. Je součástí areálu, kde je nejen malé muzeum, ale kde se chystá výstavba rozsáhlé krajanské knihovny, vysvětlila mi Retta Slavik Chandler, která si vzala celý rozsáhlý projekt na starosti.

Projekt knihovny, archívu a muzea má být realizován do tří let a krajané, kterých v okolí La Grange, žije několik set musejí mezi sebou vybrat 5 miliónů dolarů. Samotná stavba bude stát tři a půl miliónu dolarů a zbytek spolkne vybavení a provoz. Na jedné straně budovy bude samotná knihovna vybavená počítači a internetem, kde budou moci lidé pátrat po svých předcích a příbězích svých rodin a na druhé straně bude muzeum, kam krajané přemístí sbírku českých a moravských krojů a věcí, které dostali od lidí darem.

"Část expozice bude věnována české polce, které se v Texasu věnuje 800 amatérských tanečníků. Ve druhém patře bude výstava, která se bude zabývat historií české polky v Americe," říká paní Chandlerová, která založila takzvaný milionářský klub: každý, kdo přispěje na knihovnu v La Grange alespoň tisíci dolary, stane se členem tohoto klubu. Zatím mají tak čtvrtinu, ale pozemek už je připraven a pronajat od města La Grange za dolar ročně na 99 let.

Krajané neprosí o žádné peníze ani stát Texas ani českou ambasádu, ale takto koláči a muzikou tady vítají každou návštěvu z Česka, která je přijde do Texasu podpořit. Na rozdíl od městečka La Grange, kde se po výstavbě přírodního amfiteátru na svou knihovnu teprve těší, v Houstonu, největším městě Texasu, už přičiněním třiasedmdesátileté krajanky Effie Rosene své zbrusu nové kulturní centrum v prestižní muzejní čtvrti otevřeli už v únoru.

Krajany stála výstavba domu, který se podobá baroknímu zámku jehož interiéry zdobí křišťálové lustry a nádherné točité shodiště, několik let života a také bezmála za pět miliónů dolarů. Zatím tu marně čekají na významnější návštěvu z ambasády ve Washingtonu nebo z Prahy, ale už mají pro české kulturní centrum v Houstonu velké plány.

Každé pondělí se tady v Prezidenském sále a Komenského knihovně učí děti a dospělí česky, mají tu malý krámek s českým sklem, připravují tu velké české galavečeře s tancem, koncerty a dokonce i svatby.

Před pár lety byly v Texasu jen staré dřevěné taneční sály a historické domy, kde se scházeli krajané. Vlastenci z La Grange a Houstonu, ale otevřeli svými projekty novou kapitolu. Samozřejmě by uvítali, kdyby jim Česká republika pomohla nové stánky naplnit kulturním programem.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme