Krajané v USA si pochvalují dostupnost informací o volbách na internetu

Češi v Americe mají za sebou první den hlasování. Druhé kolo prezidentské volby odstartovali v Brazílii a pokračovali ve Spojených státech a v Kanadě. Ve Washingtonu se volí podle už zaběhnutého scénáře. Voliči nemají problémy s orientací ani informacemi. Díky internetu mají o dění v České republice přehled a chtějí ho svým hlasem ovlivnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finalisté prezidentských voleb Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Lékařka Lenka Petrášová žije ve Washingtonu už 12 let. „Já si myslím, že v dnešní době internetu, skypu a přátel v Praze my tady máme úplně stejné informace jako vy tam,“ vysvětluje, podle čeho se ve volbách rozhodovala.

Podobný názor má i student Matěj Jungwirth: „Sledoval jsem články, hodně mě zajímaly, debaty jsem si pouštěl na YouTube. Bylo to super, že jsem tam mohl vlastně skoro být,“ pochvaluje si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve volební místnosti ve Washingtonu mluvil s českými krajany zahraniční zpravodaj Vít Pohanka

Počet Čechů hlasujících ve Spojených státech nebude pro výsledek voleb statisticky významný. Možnost volit je ale pro krajany velmi důležitá. Zdůrazňují to například manželé Gočovi, kteří jsou v USA kvůli práci od roku 2008:

„Pořád je to naše země, i když jsme tady. A myslím si, že je velmi důležité hlasovat. Je to naše právo, a tak se k tomu stavíme. Ne že je to naše povinnost, ale není nám jedno, co se tam děje,“ říkají.

A ostatní voliči přikyvují. „Je to pro mě důležité, protože tam mám rodinu a často se tam vracím. Chtěla bych, aby se tam politická situace zlepšila,“ tvrdí Petrášová.

„Byť studuji ve Spojených státech, tak jsem občan České republiky a záleží mi na ní. A myslím, že i občané v zahraničí by se měli podílet na dalším politickém vývoji země,“ dodává Jungwirth.

Ve Washingtonu a v New Yorku odvolily zatím desítky lidí. Celkem se v Americe čeká v druhém kole prezidentské volby účast řádově stovek českých občanů.

Vít Pohanka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme