Krajané v zahraniční o volby příliš zájem neměli

K historicky prvním volbám v zahraničí se zaregistrovaly asi tři tisíce našich krajanů. Volební účast na 108 volebních okrscích na našich zastupitelstvích po celém světě o něco zvýšili čeští turisté, zaměstnanci či studenti. Nezájem provázel volby například v Rusku nebo ve Francii, naopak v Itálii přišlo k urnám nečekaně mnoho lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslední přípravy na volby

poslední přípravy na volby | Foto: Petr Eret

Už v šest hodin ráno středoevropského času se uzavřely volební místnosti pro naše krajany v Austrálii. Voleb se zúčastnilo 44 lidí v Sydney a 15 v Canbeře. Nejvíce voličů - 32 hlasovalo pro Koalici. V Austrálii by podle odhadů mohlo žít kolem osmi tisíc krajanů, kteří ale neměli o volby velký zájem. Nejvíce jim vadila nemožnost korespondenčního hlasování.

Ne všichni krajané, kteří se na zastupitelský úřad dostavili, mohli nakonec hlasovat. Jak zjistila spolupracovnice Radiožurnálu Barbora Kroužková, na generální konzulát v Sydney dnes přišli dva čeští turisté, kteří nebyli zapsáni na zvláštním seznamu voličů, ani neměli voličský průkaz. Volit proto nemohli, byť předložili platné cestovní pasy.

Naopak 77letý František Platil se k volbám zaregistroval, ale ve volební místnosti neprokázal svou totožnost a státní občanství České republiky. Také on tedy svůj hlas do volební urny vhodit nemohl. "Já jsem prokázal svou totožnost už jednou, když jsem žádal o schválení k volbám. Schválen jsem byl, čili moje totožnost byla prokázána," brání se volič.

Konzul Petr Starý, předseda volební komise v Sydney ale jeho argumenty uznat nemohl. "Volební komise musí postupovat přesně podle zákona a v žádném případě není možné poskytovat individuální výjimky," řekl.

Velvyslanectví České republiky v Bratislavě se stalo místem, kde zřejmě hlasovalo nejvíce českých občanů v zahraničí. K volební urně tam přišlo skoro 300 lidí, z toho 99 jich hlasovalo na voličský průkaz. Ve srovnání s celkovými počtem asi 12 tisíců českých občanů, kteří na Slovensku žijí, je to ovšem jen nepatrná část.

Krajané žijící ve Spojených státech se ve volebním klání přiklonili spíše k pravici. Vyplynulo to po sečtení hlasů odevzdaných na českém velvyslanectví ve Washingtonu. Ze 101 voličů, kteří přišli na zastupitelský úřad ve Washingtonu, dalo 60 své hlasy Koalici, 20 volilo ODS a 12 sociální demokraty. Komunisté získali jediný hlas. Volební výsledky z USA.

S nečekaným zájmem se podle spolupracovnice Radiožurnálu Vědunky Lunardi setkala možnost volit na ambasádě v Římě. Do voličského seznamu se sice zapsalo jenom 88 našich krajanů, ale přišlo také hodně turistů, poutníků a studentů. Z krajanů volili pouze ti, kteří žijí v hlavním městě, pro ostatní je to do Říma příliš daleko.

V Římě ale působí také velvyslanectví při Svatém stolci a volí se i tam. "My jsme šli do voleb s tím, že budeme mít stoprocentně účast nula celá nula, ale přihlásilo se k nám dost lidí, kteří jsou v tuto dobu v Římě na zájezdu na svatořečení padre Pia," přiblížil velvyslanec Martin Stropnický. Jen dopoledne přišlo takových voličů dvaatřicet a další ještě byli očekáváni.

V Rusku se k volbám zaregistrovalo pouze jedenaosmdesát našich občanů. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, na vině jsou hlavně extrémní vzdálenosti. Například ve volebním okrsku na konzulátu v Jekatěrinburgu volilo nové poslance jen osm voličů a několik lidí s voličskými průkazy. Do působnosti konzulátu přitom spadá i několik tisíc kilometrů vzdálená Kamčatka, kde české firmy staví plynovod.

Přímo v Moskvě z kandidátů za Jihomoravský kraj nakonec vybíralo 63 ze 66 zaregistrovaných voličů. Většina z nich přišla na konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu už včera. V Moskvě navíc volilo také třináct lidí s voličskými průkazy.

Obdobná situace je i Francii, kde ovšem pracovníky našeho zastupitelského úřadu v Paříži potěšila nečekaná účast turistů - celkem přišlo 260 lidí. Do volebního seznamu se zapsalo 97 krajanů, kteří dlouhodobě ve Francii žijí. Kolik lidí kvůli nemožnosti korespondenční volby hlasovat nepřišlo je podle spolupracovníka Radiožurnálu Zdeňka Müllera těžké odhadnout.

Přesto je více jak 150 voličů v porovnání s ostatními zeměmi slušný výsledek. Řada starších krajanů přijala možnost poprvé volit s mimořádným nadšením. Například jedna starší žena neváhala v pátek absolovovat cestu do Paříže z jižní Francie a zpět jen proto, aby mohla projevit svůj názor odevzdáním hlasovacího lístku.

Ve Velké Británii využilo možnost volit asi 150 českých občanů. Pracovníky naší londýnské ambasády překvapil poměrně velký zájem turistů a jiných krátkodobých návštěvníků britské metropole. V Irsku přišlo k volebním urnám přes sedm desítek lidí. Kromě čtyř desítek zaregistrovaných voličů přišlo i třicet lidí s voličským průkazem. Většina z nich byli lékaři, kteří se v Dublinu účastnili konference dětských stomatologů. Svoji občanskou přišli splnit i dva houslisté Talichhova kvarteta. "Bohužel druhá polovina kvarteta volit nemohla, protože neměli voličský průkaz," zalitovala členka volební komise na zastupitelství Petra Mašínová.

V polském hlavním městě Varšavě odvolilo dokonce víc než 36 voličů zapsaných ve zvláštním seznamu. Do volební místnosti na českém velvyslanectvím přišlo jedenáct lidí s voličskými průkazy. Volby probíhaly klidně a pouze jednomu voliči nebylo z formálních důvodů umožněno hlasovat.

Vědunka Lunardi, Olga Krupauerová, Petr Voldán, Zdeněk Müller, Barbora Kroužková, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme