Krajanům zasaženým zemětřesením pomáhá i haitská komunita v USA

Haitská komunita v americkém městě New Orleans uspořádala v pátek večer mši k uctění památky obětí zemětřesení. Místní arcibiskup navíc vyhlásil na tento i příští víkend finanční sbírku, která poputuje na účet katolické charity, zajišťující pomoc zasaženému Haiti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení na Haiti | Foto: AFP

Do kostela svaté Kateřiny, který slouží v New Orleans haitské komunitě, přišlo na večerní mši asi dvě stě lidí. Přišli, aby se alespoň na dálku rozloučili se všemi oběťmi zemětřesení. Mezi přítomnými snad nebyl nikdo, kdo by nepřišel alespoň o jednoho příbuzného nebo známého. Kostel byl naplněný emocemi.

"Narodila jsem se na Haiti a mám tam pořád rodinu. Při zemětřesení jsem ztratila bratrance a dnes jsem se dozvěděla, že se dům, ve kterém žili mí dva strýci zřítil a oni zůstali pod troskami. Má sestra byla před chvílí na cestě za maminkou, aby jí to řekla. Poslední čtyři dny mám pocit, že se mi všechno jenom zdá, že to není pravda," říká se slzami v očích Fenelle Guillaumová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi haitskou komunitou v New Orleans natáčela Julie Urbišová

Pětačtyřicetiletá žena se narodila přímo v haitském hlavním městě Port-au-Prince. Ve Spojených státech ale žije už od roku 1972 a v New Orleans je tak součástí zhruba čtyřtisícové haitské komunity. Jak sama říká, posledních pár dní všichni trávili před televizí sledováním zpráv. I proto Fenelle zorganizovala tuto mši, na které se všichni mohli sejít a zároveň vybrat potřebné peníze.

Přišel i Joseph Hector, který v USA žije už 11 let a v kostele během mše hraje na basovou kytaru a předzpívává haitské písně ve francouzštině. "V předchozím rozhovoru, který jsem dal místní televizi jsem říkal, že můj otec se stále pohřešuje, teď už naštěstí vím, že je sice zraněný, ale přežil. Ztratil jsem ale tři své bratrance," říká Joseph smířeně.

Podle informací, které dostává od rodiny je Haiti v chaosu, lidé se snaží co nejrychleji pohřbívat mrtvé, na mnoha místech není pitná voda a ulice se staly velmi nebezpečnými.

"Byl jsem v šoku, umím si představit, jak silné to zemětřesení muselo být a vím, že Haiti není země, která by se s takovou katastrofou uměla vypořádat. Když jsem viděl záběry v televizi, věděl jsem, že to znamená pro naši zemi konec. Na druhou stranu jsme velmi silný národ, takže všichni doufáme, že to zvládneme."

Velká solidarita

On i další američtí Haiťané se shodují v tom, že se ozývá velká spousta lidí s nabídkou pomoci. Samotný Joseph byl podle svých slov velmi překvapený rychlou reakcí a pomocí z ciziny, obzvláště ze Spojených států.

"Tomu byste nevěřili, kolik lidí se ozývá s tím, že chce pomoci a že se za nás modlí. My se snažíme je nasměrovat na organizace jako je charita nebo červený kříž, které momentálně pomáhají nejvíc," říká Joseph Hector.

Sbírky z neworleanských kostelů zamíří na účet katolické charity. Podle ředitele neworleanské pobočky Martina Gutierreze je teď nejdůležitější nashromáždit co nejvíce peněz. Charita je podle jeho slov v kontaktu s organizacemi na ostrově a snaží se zjistit, co konkrétně země potřebuje nejvíc, jestli jsou to potraviny nebo například léky.

Jeho pobočka bude ale také pomáhat Haitským imigrantům při vyplňování formulářů k získání takzvaného dočasného ochranného statusu. Ten má zabránit deportacím Haiťanů, kteří žijí v USA nelegálně.

Horší než Katrina

"Vláda právě slíbila, že zajistí haitským imigrantům pobývajícím v USA nelegálně, poskytnutí Dočasného ochranného statusu. Ten jim zajistí pracovní povolení, to znamená, že by takoví lidé mohli získat práci a z vydělaných peněz pomoci svým příbuzným na Haiti," vysvětluje Gutierrez, který v minulosti pomáhal například desetitisícům lidí zasažených hurikánem Katrina.

"Věřím, že my tady v New Orleans, kteří máme zkušenost s Katrinou, máme větší pochopení pro to, co se na Haiti stalo. Ale upřímně, my máme velké štěstí, že je tady v USA takové zázemí a zdroje. Ano je sice pravda, že i nám tehdy po hurikánu mohla vláda pomoci rychleji, ale přesto k tomu nakonec došlo. Situace na Haiti je samozřejmě mnohem horší a bude mnohem těžší se s následky katastrofy vyrovnat," řekl Gutierrez.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme