Krakov přitahuje turisty

Prázdniny sice ještě nezačaly, ale turistická sezóna už je v plném proudu. Nejinak tomu je u našich severních sousedů, kde je turisty nejnavštěvovanějším městem bývalé sídlo polských králů - Krakov. O tom, že toto město je turisty velmi oblíbené, se přesvědčil varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krakov | Foto: Pavel Novák

Krakov jako jedno z nejzachovalejších a nejkrásnějších polských měst sází na svou historickou tradici sahající do 8.století. Od roku 1038 byl Krakov sídlem polských králů. Sídlil tu i český král Vladislav Jagellonský.

Krakov na rozdíl od mnoha jiných polských turistických středisek pochopil, jaká je jeho skutečná cena a nesnaží se na turistech vydělat co nejvíce se dá. Ví, že má co nabídnout, ale že kapsa turisty není bezedná. To si některá polská města ještě uvědomit nestačila, a tak by v nich, podobně jako třeba v metropoli Varšavě, člověk hledal davy zahraničních návštěvníků jen stěží. Krakov se trochu vymyká pravidlu, že polská turistická centra za to, co nabízejí, požadují ceny poněkud neuváženě přemrštěné.

Proto právě krakovský Rynek Glówny už dopoledne a hlavně večer připomíná lidské mraveniště, kterým procházejí skupiny za průvodci se složenými deštníky zdviženými nad hlavou a na lavičkách posedávají turisté s batůžky a fotoaparáty. A že je co fotit, o tom není pochyb. Turisté obdivují hrad Wawel, Mariánskou katedrálu na náměstí, měšťanské domy, podlouhlou tržnici zvanou Suniennice uprostřed Rynku nebo starobylé budovy Jagellonské univerzity, která je jen o 50 let mladší, než pražské Carolinum.

Právě před univerzitou jsem potkal skupinu turistů ze sousední Litvy. Proč se Litevcům Krakov líbí? "Krakov je pro nás Litevce zajímavý tím, že odtud vládl král Jagiello, který byl vládcem jak Polska, tak Litvy. Město je hodně podobné Vilniusu, protože tak jako u nás je tu mnoho kostelů. Jsou tu vidět stopy naší společné historie, proto je nám Krakov tak blízký," říká pan Gediminas Abartis z Vilniusu.

Nejen památky jsou ale pro Litevce a turisty z jiných evropských zemí přitažlivé.

Krakov se nám také líbí, protože tu mají dobré pivo a výbornou kuchyni. Také je to už skutečně evropské město. Krakov opravdu v porovnání s hlavním městem působí daleko více evropským dojmem. Není divu, že je hodně podobný i českým městům. Velký vliv tu totiž měla rakousko-uherská monarchie, ve které spolu s námi Krakov a celá Halič byli.

Město je vyhledávané i turisty z opravdu vzdálených zemí. Letos je tu v porovnání s minulými léty mnohem více Japonců a Jihokorejců. Šimpej Jonejama z japonského města Saitama přiletěl do Krakova na výlet letadlem s Prahy.

Šimpej a jeho kamarádi říkají, že si nepřijeli jen prohlédnout Krakov, ale byli se podívat i v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi. O tomto místě památky obětí německého nacismu se totiž učili ve škole. Městský úřad v Krakově se na letošní turistickou sezónu snažil lépe připravit. Předpokládal, že po vstupu do Evropské unie se příliv turistů zvýší a nemýlil se. Otevřena byla 4 nová informační střediska.

Podle pracovníka jednoho z nich Tomasze Armatyse, chtějí turisté nejčastěji vědět, co nejzajímavějšího mohou v Krakově vidět, nebo jak se dostat do tábora v Osvětimi, nebo do solných dolů v nedaleké Wieliczce. Pokud jde o prohlídky památek pro případ špatného počasí, pak nelze opominout palác Czartoryských, kde je vystavený obraz Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinciho. K vidění toho zkrátka je v Krakově hodně. A stále více si to uvědomují i turisté z Česka. Člověka velmi potěší, když na krakovském Rynku slyší velkou skupinu studentů šveholících češtinou s krásným ostravackym přizvukem.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme