Krakov zahalil hustý smog. Prach v ovzduší překročil bezpečnou hladinu až čtyřikrát

Polský Krakov přikryl smogový oblak. Hodnoty přelétavého prachu překročily ve středu až čtyřnásobně bezpečnou hranici a dnes má být podle meteorologů krakovské ovzduší znečištěné ještě více. Může za to několikadenní inverze a hlavně závislost města na uhlí jako hlavním topivu, ale také na automobilové dopravě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Hodnoty naměřené v Krakově jsou výrazně vyšší než třeba v Ostravě nebo na Karvinsku.

„Osoby, které mají problémy s dýcháním nebo trpí chorobami dýchacích cest, a také děti by měly omezit pohyb venku,“ varoval v polském rozhlase Witold Šmialek z krakovské radnice.

Občanští aktivisté z organizace Krakovský smogový alarm se snaží úřady a vládu přimět, aby s katastrofální kvalitou vzduchu v městě něco dělala. Jenže jak ukazuje i současná smogová situace, zatím bezvýsledně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krakov trápí smog. Už od víkendu inverze udržuje ve městě oblak silně znečištěného ovzduší. Více zpravodaj Vít Pohanka

Prezident Andrzej Duda sice v říjnu podepsal takzvaný smogový zákon, který by měl postupně vést k přechodu na méně znečišťující paliva, než je uhlí, ale bude zřejmě trvat léta, než legislativa něco změní.

Hornictví je v Polsku silné odvětví a těžba se neutlumuje. Asi 90 procent elektřiny v zemi se vyrábí z uhlí, v Česku je to už méně než polovina.

Historické hlavní město Polska a hlavní turistická destinace v zemi zatím dál patří mezi několik evropských měst s vůbec nejvíce znečištěným ovzduším. Podle ekologické organizace Greenpeace je šest z deseti právě v Polsku.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme