Krakovské betlémy se těší velké přízni

Pojďme spolu do Betléma. Nikoli do města v Izraeli, ale na výstavu betlémů v polském Krakově. Tamní jesličky ty, jaké známe od nás, příliš nepřipomínají. I když i v nich je ústředním tématem scéna narození Ježíška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail betlému

detail betlému | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Do Krakova se na pro nás zvláštní, ale tam tradiční betlémy zajel podívat varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Co nesmí v pravém krakovském betlému chybět, mi řekly děti z jedné zdejší základní školy.

"Barevné blýskavé folie a pozlátka. Věžičky. Marie s Josefem a Ježíškem. Také tam musí být bílý orel - tedy náš státní znak." Chrlily na mne jako o závod děti. Mají pravdu, to všechno jsou nezbytné atributy krakovského betlému, který více než stáj v jeskyni připomíná honosný palác. Je to jakási kompilace architektonických prvků, které jsou v Krakově k vidění.

Model jesliček mívá věžičky v Mariánské katedrály, kupole z kaple na hradu Wawel a průčelí ze známých kostelů. Stavba z tvrdého papíru, překližky, lepenky a polystyrénu musí být polepená barevným papírem, staniolem a zlatými a stříbrnými fóliemi. Musí se zkrátka blýskat. Odkud se v Krakově vzala tradice stavění těchto zvláštních betlémů, řekla Čro Anna Szalapaková z krakovského Městského muzea, které každý rok pořádá soutěž stavitelů jesliček. Letos se konal už její 62.ročník

"Tradice krakovských betlémů se zrodila přibližně v polovině 19.století mezi zdejšími zedníky. V zimě, kdy nebyla práce, stavěli betlémy ve formě scén pro hraní loutkového divadla. S těmito divadélky chodili po městě, koledovali a hráli s loutkami biblické příběhy. Po 1.světové válce se ale tato tradice vytratila, když se zdejší zedníci rozutekli do světa. Betlémy bez divadélek se ale stavěly dál. První soutěž stavitelů betlémů se konala až v roce 1937. Každý rok se do soutěže přihlašuje více než 100 stavitelů. Jsou rozdělení do kategorií juniorů, seniorů a dětí. Všechna dílka se objeví na výstavě v muzeu. Některá tam dokonce v depozitářích zůstanou i natrvalo."

Jeden z mladší generace stavitelů betlémů 20letý Przemyslaw Kwiciński přihlásil do soutěže jednu z největších staveb. Věže jeho modelu jsou vysoké 260 cm.

Postavení takových jesliček trvá asi 8 měsíců. Na modelu se ale nepracuje každý den. Člověk to nervově nevydrží, protože je to velmi "mravenčí" práce.

"Ptáte se, jestli je k tomu potřeba hodně trpělivosti? Ano je," říká Maciej Moszew, který betlémy staví už 44 let. Zvláště prý v jeho případě, protože je podle svých slov hodně impulsivní člověk. Někdy se totiž stavitel na své dílo tak rozzlobí, že to může špatně skončit.

"Dva dny před soutěží, když se mi v betlému hodně věcí zbortilo, jsem si už myslel, že to celé vezmu a praštím s tím o zeď."

"Pustily mi nervy, ale naštěstí byl v blízkosti někdo, kdo mne uklidnil a já jsem svůj model dostavěl." Vítěz několika předchozích ročníků soutěže krakovských betlémů Maciej Moszew věnoval stavbě svého dílka asi 1000 hodin práce. Všechny betlémy z letošní soutěže jsou k vidění až do 13.února v krakovském městském muzeu na hlavním Rynku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme