Král povolil kina. Saúdští Arabové si na film zajdou po dlouhých 35 letech

Saúdská Arábie povolí provozování kin. Po 35 letech zákazu se tak obyvatelé konzervativní monarchie můžou těšit na březen příštího roku. Dvaatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán tím pokračuje ve svých reformních krocích. Saúdskou Arábii chce proměnit v moderní zemi. V září oznámil blízký konec zákazu řízení automobilů pro ženy.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie | Foto: Hamad I Mohammed | Zdroj: Reuters

Saúdská vláda nedávno povolila konání koncertů a vysílání zábavních pořadů. Od filmového průmyslu si slibuje další krok k diverzifikaci saúdského hospodářství a snížení závislosti na ropné produkci.

V zákulisí čistky u Saúdů: padlý premiér Libanonu, 'ďábelský' Hizballáh a národní bohatství v kapsách

Číst článek

Třicetimilionová země počítá v příštích letech s otevřením stovek kin, které dají práci desítkám tisíc lidí. Saúdští Arabové dosud jezdili utrácet peníze za zábavu do okolních zálivových zemí.

První saúdský celovečerní film natočila režisérka Hajfa Mansúrová před pěti lety. Zatím není jasné, jak přísná cenzurní pravidla Saúdská Arábie přijme.

Poslední kina se v zemi zavřela začátkem osmdesátých let minulého století pod tlakem konzervativních islamistů. Saúdská Arábie se tehdy vydala cestou segregace obou pohlaví a zákazu veřejné zábavy.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme