Král symbolizuje jednotu Belgie, míní většina Valonů i mnozí Vlámové

V zemích, v jejichž čele mají krále, mohou lidé čas od času nového panovníka přivítat osobně. Přesně to včera v ulicích Bruselu udělali Belgičané. Po abdikaci svého otce Alberta se novým belgickým králem stal dosavadní následník trůnu princ Filip. Monarchii většina Belgičanů vnímá jako jedno z mála pojítek stále rozdělenější země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy střídání na belgickém trůně

Oslavy střídání na belgickém trůně | Foto: Ondřej Houska

Nový král Filip právě složil slavnostní přísahu a z balkónu královského paláce zdraví Belgičany. Jeho jméno provolávají tisíce lidí.

„Samozřejmě, že krále máme rádi, zbožňujeme ho. Jsme tady, abychom tento den oslavili“, říká 18letá Helenne, celá zahalená do belgické vlajky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědkem výměny na belgickém královském trůnu byl i zpravodaj Ondřej Houska

„Král symbolizuje jednotu naší země,“ vysvětluje Helenne, proč má panovníka tak ráda.

Spousta lidí ale Belgii předpovídá rozpad, protože spory mezi frankofonními Valony a nizozemsky mluvícími Vlámy jsou stále ostřejší. Nathalie, která stojí vedle Helenne, se něčeho takového rozhodně nebojí:

„Vůbec ne, dnes jsme tady právě proto, abychom ukázaly, že naši zemi chceme zachovat,“ říká Nathalie.

Mezi Valony je popularita krále i celé Belgie vysoká. Ale na severu mezi Vlámy už je to horší. I sem před královský palác ale přišly spousty Vlámů, kteří si rozpad Belgie nepřejí.

Belgický král Albert II. a jeho nástupce, korunní princ Philippe | Foto: Reuters

„Když žijeme dohromady, má naše země moře nebo hory,“ říkají postarší Vlámky mávající belgickými vlaječkami. Podle nich se spolu Vlámsko a Valonsko dobře doplňují.

Řada jiných Vlámů to ale vidí úplně jinak. Monarchie je podle nich drahá a král prý často straní Valonům. Historik Vincent Dujardin ale připomíná, že Filip má všechny předpoklady pro to, aby ve své roli uspěl.

„Je tím vůbec nejlépe připraveným následníkem trůnu v dějinách Belgie,“ říká Dujardin. Filip vystudoval nejlepší světové univerzity a už řadu let hájí ekonomické zájmy Belgie na různých misích v cizině. V 53 letech je už na roli krále dostatečně zralý a jeho popularitě jistě pomůže i jeho půvabná žena Matylda.“

Před královským palácem reportér potkal i mladý pár Čechů. Romana a Tomáš říkají, že se tu ocitli úplně náhodou, ale o to víc se jim oslavy líbí.

„Měli jsme naplánovanou dovolenou po celém Beneluxu a zrovna dnes to vyšlo na Brusel. Je tu skvělá atmosféra, říká Romana.“

„Je vidět že to dokáže Belgičany spojit a pevně doufám, že to udrží, protože všichni vědí, jaké jsou problémy se separatistickým Vlámskem,“ míní Tomáš.

Tady v centru Bruselu nenajdete nikoho, kdo by s tím nesouhlasil.

„Ať žije král, ať žije Belgie“, křičí Helenne, Nathalie a jejich kamarádky. Nový král Filip bude potřebovat hodně umu i štěstí, aby toto přání splnil.

Belgickým králem se stal 53letý Filip | Foto: Reuters

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme