Králík NT 20 - zvrat v klonování?

NT 20 - tak se jmenuje dnes pravděpodobně nejslavnější králík v Polsku. Je totiž prvním svého druhu, kterého se podařilo naklonovat novou metodou s pomocí buněk jeho matky. Přesněji řečeno ne jeho, ale její. Jde totiž o králičici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

králík | Foto: Králíci.cz

Klonovaná králičice se narodila v Institutu zootechniky v Balicích u Krakova. Zatím vystupuje pouze pod kódovým označením NT 20, ale pracovníci laboratoře jí dali trochu méně strohé jméno. Říkají jí Adaška - což by v překladu znělo jako Adamka - to proto, že je první. Šestitýdenní samička má bílou srst a červené oči.

Narodila se díky originální metodě klonování, která by měla být efektivnější, než ty dosud používané. Měly by tak zmizet nežádoucí důsledky klonování, jaké se projevily například u vůbec prvního zklonovaného zvířete - ovce Dolly. Jde hlavně o předčasné stárnutí organismu. Novou metodu klonování se soukromé stanici Rádio Zet snažil vysvětlit vedoucí týmu genetiků profesor Zdzislaw Smorag.

"Tělní buňka odebraná z ucha geneticky zmodifikovaného králíka byla vložena namísto jednoho z buněčných jader dvoubuněčného králičího zárodku. Takový zárodek byl implantován do dělohy králičí matky, která pak vrhla tuto klonovanou králičí slečnu spolu se sedmi jejími neklonovanými sourozenci."

Vědci z Institutu zootechniky věří, že tato metoda na rozdíl od té dosud ve světě používané umožní vyhnout se mnoha anomáliím, které se vyskytují při současných způsobech klonování. Takto zklonovaní jedinci by měli být zdravější a silnější a měli by žít déle. Za 3 měsíce klonovaná králičí samička Adaška dospěje a bude moci mít vlastní potomstvo. Vědci doufají, že i její děti už budou mít vlastnosti své geneticky zmodifikované matky.

Tato metoda by pak mohla být použitá i při klonování větších zvířat, například prasat. Tím by se otevřela cesta k modifikaci zvířecích orgánů, které by v budoucnu mohly být použité u lidí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme