Odtajněné dokumenty: královnu Alžbětu II. chtěl v roce 1981 zabít sedmnáctiletý Novozélanďan

Britská královna Alžběta II. málem během návštěvy Nového Zélandu v roce 1981 zemřela. Vystřelil po ní sedmnáctiletý teenager. Ukazují to podle serveru Stuff nově zveřejněné dokumenty novozélandské tajné služby.

Wellington/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta a princ Filip na portrétu, který Buckinghamský palác vydal k 70. výročí jejich sňatku

Královna Alžběta a princ Filip na portrétu, který Buckinghamský palác vydal k 70. výročí jejich sňatku | Zdroj: Matt Holyoak/CameraPress/PA Wire

Píše se říjen 1981 a královna Alžběta II. je na osmidenní cestě po zemích Commonwealthu. Její kolona zrovna projíždí novozélandským Dunedinem, když tu se najednou ozve hlasitá rána.

'London Bridge is Down.' Tajný kód, který v Británii rozjede krizové scénáře na všech frontách

Číst článek

Sedmnáctiletý mladík Christopher Lewis po panovnici vystřelí, ale mine. Krátce nato ho policisté zadrží a v pátém patře budovy s výhledem na královskou kolonu objeví pušku a nábojnici. To se ale veřejnost několik desetiletí nedozví.

„Lewis měl původně v úmyslu opravdu královnu zavraždit,“ stojí podle novozélandského serveru Stuff.co.nz v odtajněných dokumentech. Nenašel prý ale vhodné místo pro spáchání atentátu a neměl ani pušku, která by tak daleko dostřelila.

Nakonec nebyl obviněn z pokusu o vraždu královny, ale z několika trestných činů včetně neoprávněného držení zbraně.

Vyšetřovatelům sice řekl, že je velitelem ozbrojené skupiny, ale novozélandská tajná služba pro to neobjevila žádné důkazy a uvedla, že Lewis trpěl bludy.

Převrácená značka

Policie ale nikdy nepřiznala, že k incidentu došlo. Střelbu naopak chtěla utajit, a tak hlasitou ránu měla podle prohlášení způsobit převrácená dopravní značka.

'Zatraceně, Vaše Veličenstvo, málem jsem vás zastřelil.' Strážný si spletl Alžbětu II. s vetřelcem

Číst článek

Novozélandské úřady se podle serveru BBC zřejmě obávaly, že kdyby se informace o atentátu dostaly na veřejnost, mohlo by to ohrozit budoucí návštěvy britské panovnice.

„Policejní vyšetřování se vedlo diskrétně a většina médií se pravděpodobně domnívala, že rána zazněla v rámci ohňostroje nebo něčeho podobného,“ stojí dokumentech tajné služby New Zealand's Security Intelligence Service (SIS).

Poté, co byl Lewis po třech letech propuštěn z vězení, pokračoval v trestné činnosti, jako byly například ozbrojené loupeže. Nakonec byl obviněn z vraždy. Podle policie měl v Aucklandu brutálně zavraždit matku a zneužít její dceru.

V roce 1997 ve vězení spáchal sebevraždu. V dopise na rozloučenou uvedl, že je nevinný.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme