Švýcarsko 0:0 Česko

Královna Alžběta II. se stane nejdéle vládnoucím britským monarchou

Za posledních 63 let se v Británii vystřídalo 12 premiérů, monarcha se ale nezměnil. Královna Alžběta II. dnes překoná rekord své praprababičky královny Viktorie, která na trůně strávila 23 226 dní, 16 hodin a 23 minut, a stane se nejdéle vládnoucím britským panovníkem. Sama Alžběta II. to prý nepovažuje za nikterak významnou událost a nehodlá příliš oslavovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Alžběta II. dnes na několik hodin přeruší svou tradiční dovolenou ve skotském Balmoralu, projede se parním vlakem a zahájí provoz nové železnice na anglicko-skotské hranici.

Žádná akce s hromadnou účastí se konat nebude. Jen na jedné z nových zastávek má královna pronést krátký proslov ke svým poddaným, což je samo o sobě raritou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královna Alžběta II. se stane nejdéle vládnoucím britským monarchou. Podrobnosti přináší zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Královna pro tuto zemi odvedla velmi dobrou práci a my jsme vděční za to, že jsme ona i my součástí Británie,“ shrnula důchodkyně z Wembley pocity velké většiny lidí, kteří v roce 2012 dorazili do centra Londýna na koncert k oslavám diamantového jubilea britské panovnice.

Ta tehdy nezapomněla svému národu za dlouhou sérii velkolepých akcí poděkovat: „Byla jsem hluboce dojatá, jak tisíce rodin, sousedů a přátel oslavily jubileum v tak radostné atmosféře. Chtěli jsme s princem Philipem využít této příležitosti a vyjádřit naše poděkování a obdiv všem, kteří se na organizaci oslav jubilea podíleli.“

Když se Alžběta v necelých 26 letech stala královnou, v Downing Street úřadoval Winston Churchill a v Kremlu naháněl hrůzu Josif Vissarionovič Stalin. V Británii stále panoval poválečný přídělový systém a i mladá královna pečlivě sbírala kupóny na látku.

Teď se královna pečlivě stará hlavně o to, aby měla kostýmky v pastelových barvách. Panovnice je také známou milovnicí klobouků. Zatím není jasné, jaký model bude mít dnes na sobě, takřka jistě to ale bude kreace její dvorní kloboučnice, Londýňanky Rachel Trevor-Morganové.

„Královna chce, aby ji lidé viděli, a tak opravdu velké klobouky nepřicházejí moc v úvahu. Pak musíme brát ohled snad už jen na praktické záležitosti, jako je nastupování do auta. Panovnice musí mít takový klobouk, aby tento úkon zvládla důstojně,“ vysvětluje kloboučnice.

Z londýnské BT Tower se v průběhu dne spustí obří transparent s nápisem Long May She Reign, tedy Nechť dlouho vládne. Poslanci Dolní sněmovny pak na půl hodiny přeruší schůzi, aby mohli panovnici vzdát hold.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme