Královna Alžběta II. tradičním proslovem zahájila novou parlamentní sezónu

Legislativní program britské vlády na další rok představila ve Sněmovně lordů královna Alžběta II. Kabinet Davida Camerona se chce soustředit na posílení ekonomiky i snížení rozpočtového schodku. Chystá ale taky zpřísnění podmínek pro imigranty mířící na Britské ostrovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. při projevu ve Sněmovně lordů | Zdroj: Reuters

Britská panovnice přednesla každoroční proslov ve Sněmovně lordů, i když by bylo logičtější, kdyby promluvila v Dolní sněmovně. Jenže tam královna nesmí vstoupit. Je to tradiční symbolika, která má zdůraznit nezávislost této instituce na panovníkovi.

Samotnému projevu předchází pestrý rituál, kde se v jedné z hlavních rolí představuje královnin úředník, zvaný podle černé hole, kterou třímá „Black Rod.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev britské panovnice sledoval londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Black Rod dnes musel poměrně dlouho čekat v hale, která odděluje obě parlamentní komory, protože se poslanci zdrželi při obvyklé modlitbě. Potom úředníkovi panovnice teatrálně zabouchli dveře přímo před nosem - to je také součástí rituálu.

A Black Rod si několika údery svou holí na jedno konkrétní, už dost poškozené místo dveří vynutil vstup do Dolní sněmovny a pozval jménem královny její osazenstvo do Sněmovny lordů.

Když se poslanci vydali na cestu, tak jako každý rok se ozval veterán britské politiky, labouristický poslanec Dennis Skinner a pronesl tradiční, drobně urážlivou legrácku, která by ho před pár stoletími možná stála hlavu.

Britská královna Alžběta II. přednesla každoroční projev ve Sněmovně lordů | Foto: ČTK/AP

Dnes Skinner za hlasitého smíchu svých kolegů pronesl: „Královská pošta je na prodej, hlava královny zprivatizována…“

Pokud jde o samotný projev, největší pozornosti ze strany médií se nesporně dostalo novému návrhu zákona, který má upravovat podmínky pobytu imigrantů. Zákon by měl začít platit ještě před 1. lednem příštího roku, kdy se britský pracovní trh otevře občanům Rumunska a Bulharska.

Do budoucna by mělo být pro britské úřady snadnější vyhostit osoby, které se proviní proti zákonům. Přistěhovalci už nebudou mít automatický přístup k bezplatnému zdravotnictví.

To znamená, cizinci, kteří pobývají v Británii dočasně, si nejspíš budou muset připlatit. Ailegální běženci třeba nebudou smět získat řidičské oprávnění.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme