Prohlašuji, že celý můj život zasvětím službě vám, slíbila královna. Alžběta II. vládne Britům už 70 let

Tento týden je ve Velké Británii plně zasvěcený oslavám platinového jubilea královny Alžběty II. Poddaní jejího veličenstva si připomínají sedmdesát let od nástupu na trůn. Britskou královnou se stala v roce 1952 a v současnosti je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. na archivním snímku z května 2015

Královna Alžběta II. na archivním snímku z května 2015 | Zdroj: Reuters

„Prohlašuji před vámi všemi, že celý můj život, ať už bude dlouhý nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impériu, ke kterému všichni patříme. Jsem si vědoma, že bez vás tento slib splnit nemohu. Proto vás nyní vyzývám, abyste mi při naplnění mého závazku pomohli. Vím, že mě podpoříte.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská královna Alžběta II. slaví sedmdesát let od nástupu na trůn. Poslechněte si reportáž o milnících jejího života

Takto se budoucí královna obrátila na své budoucí poddané v rozhlasovém projevu u příležitosti svých jedenadvacátých narozenin. Psalo se 21. dubna roku 1947. O pět let později mohla Alžběta II. svůj slib začít plnit. Po náhlé smrti otce, Jiřího VI., se stala britskou královnou. Bylo jí 25 let.

Korunovace, která se konala až za dalších šestnáct měsíců, byla pompézním obřadem a díky relativně novému vynálezu – televizi - ji mohli sledovat lidé na celém světě.

Politické zkušenosti

Před 96 lety se narodila britská královna Alžběta. Panovnice oslaví narozeniny na farmě v Norfolku

Číst článek

Protože Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí Spojeného království, během své vlády uvedla do úřadu už čtrnáct britských premiérů. Tím prvním byl Winston Churchill, tím posledním Boris Johnson.

„Její politické zkušenosti jsou ohromné. Za dobu její vlády se setkala s tolika politiky. Sama si je přitom plně vědoma toho, kde jsou hranice jejího angažmá v politice. Myslím, že jakýkoliv její nástupce to bude mít hodně těžké,“ soudí Arthur Edwards, muž který je jako královský fotograf nablízku královně dlouhá desetiletí.

Hněv za Dianu

Během své vlády musela Alžběty II. ustát i mnohé krize. Ta nejspíš největší byla spojena s princeznou Dianou. Smrt lidmi milované Diany spustila masivní hněv veřejnosti vůči královské rodině i královně samotné. Čelila kritice, že dlouho váhala s projevem, ve kterém by ocenila svou bývalou snachu. Nakonec promluvila až na jejím pohřbu.

Královna Alžběta II. pronesla osobní vánoční poselství, vzpomínala v něm na ‚milovaného Philipa‘

Číst článek

„Nejprve chci vzdát svůj osobní hold Dianě. Byla to výjimečná a nadaná lidská bytost. V časech dobrých i zlých nikdy neztratila schopnost se smát a inspirovala ostatní svou vřelostí a laskavostí,“ uvedla královna v televizním projevu.

Důvěru veřejnosti si získala zpět. V průzkumech veřejného mínění je s působením Alžběty II. dlouhodobě spokojeno více než 80 procent dotazovaných Britů.

Největší osobní ztrátu utrpěla královna Alžběta II. loni v dubnu, když zemřel její manžel a otec jejich čtyř dětí, Princ Phillip. Protože v Británii platila během jeho pohřbu proticovidová opatření, smuteční obřad byl velmi skromný a komorní. Ke ztrátě manžela se vrátila královna Alžběta II. i ve vánočním poselství.

„Vánoce mohou být těžké pro ty, kteří ztratili své blízké. Zejména letos chápu proč. Měsíce po smrti mého milovaného Philipa jsem čerpala útěchu z toho, jakých poct se jeho život a práce dočkaly doma i na celém světě.“

I vinou koronavirové pandemie se šestadevadesátiletá královna poněkud stáhla z veřejného života. O to větší bylo překvapení, když se v polovině května objevila na otevření nové linky londýnského metra pojmenované po ní: Elisabeth Line.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme