Královna matka zemřela

Celá Británie je zarmoucena smrtí královny matky. Nejstarší a nejoblíbenější členka královské rodiny, matka nynější panovnice Alžběty II., zemřela ve spánku ve věku 101 let. "Byla sjednocující osobností, kterou všichni milovali a která s námi sdílela radosti a problémy. Úcta vůči ní však překračovala hranice Británie," řekl o ní premiér Tony Blair.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

královna matka | Foto: ČTK/AP

Jak připomíná spolupracovník Radiožurnálu, zpravodaj ČTK Jiří Majstr, královna matka sice ještě loni v srpnu oslavila v plné síle své 101. narozeniny, ale zhruba od Vánoc se už na veřejnosti neobjevovala. V poslední době se její zdravotní stav zhoršoval den ode dne. Královna matka byla velmi populárním členem královské rodiny, srdce Britů získala za druhé světové války svým neohroženým vystupováním a pomocí postiženým. Většina Britů oceňovala, že nikdy neztratila humor a životní elán.

Ačkoli královna matka zemřela obklopena členy rodiny, mezi nimiž byla i její dcera, královna Alžběta II., někteří nejbližší příbuzní včetně korunního prince Charlese nejsou v Británii a nyní se urychleně vracejí. Termín pohřbu zatím nebyl oznámen, ale ví se, že královna matka bude uložena ve Windsoru vedle svého manžela, krále Jiřího VI.

Podle premiéra Tonyho Blaira byla královna matka symbolem slušnosti a odvahy. "Ze všeho nejvíce je to osobní ztráta, dotýkající se zejména královské rodiny, pro kterou královna matka znamenala velmi mnoho. Byla jednou z nejlepších osobností novodobé britské historie, byla duší britského národa. Milovali ji nejen Britové, ale celý svět, a všichni ji velice respektovali."

"Má rodina a všichni v okolí mají skvělé vzpomínky na její celou rodinu, symbol národního utrpení i hrdinství tváří v tvář Hitlerově zlu. Velmi dobře si vzpomínáme, jak nám pomohlo, že byla s námi a dávala nám naději," připomněl její odvahu v období německých náletů na Londýn arcibiskup canterburský George Carey.

Jitka Malá, Stanislav Vintr, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme