Královské miminko je na cestě, vévodkyně Kate je v porodnici

Porod prvního potomka britského prince Williama se blíží. Jeho manželka, vévodkyně Kate, byla přijata do porodnice St. Mary´s Hospital v Londýně. Je tam i princ William. Potvrdil to královský palác.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na nového královského potomka čekají před londýnskou nemocnicí St. Mary´s davy lidí a novinářů | Foto: Jiří Hošek

Kate, která nejspíš už týden přenáší, dorazila do nemocnice v 6 hodin ráno britského času v doprovodu manžela.

Z Kensingtonského paláce přijeli obyjčeným autem, nikoliv sanitkou, a to dokonce bez policejního doprovodu.

Podle očekávání nepoužili hlavní vchod, ale některý z bočních nebo zadních vchodů, a nikomu se tak jejich příjezd nepodařilo zdokumentovat. Fotky ale někdo podle BBC nabízí k prodeji.

Novináři také mají naprosté minimum oficiálních informací. Kensingtonský palác vydal zatím jen krátké prohlášení, které mělo 45 slov, a do okamžiku narození a jeho zvěstování se žádné další zprávy zveřejňovat nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před londýnskou nemocnicí St. Mary´s čeká na porod královského potomka také zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Podle informace, která se objevila na twitteru, však princ Charles zpravodaji BBC při královské rodině prozradil, že byl zprávou o cestě prince Williama a Kate od nemocnice dnes ráno překvapen. Prý o tom vůbec nevěděl.

Některé věci ale známé jsou. Například to, že v porodnici nemocnice St. Mary´s se narodil před 31 lety i princ William, který přišel na svět po 16 hodinách.

Porodní tým, který byl sestaven před několika měsíci a mnoho týdnů si nesměl vzít dovolenou, má vést Marcus Setchell, bývalý gynekolog královny Alžběty II. Asistovat mu bude současný gynekolog královské rodiny.

V českých zemích se naposledy slavilo narození prince Rudolfa v roce 1858

Číst článek

Vévodkyně chce rodit přirozeným způsobem. Lze tak těžko odhadovat, jak dlouho by porod mohl trvat. Nemocnice si pořídila zvláštní zásoby krve její krevní skupiny pro případ, že by došlo ke komplikacím. Královská rodina odmítla komentovat, jestli se bude muset porod uměle vyvolat.

Pohlaví dítěte se neví, ani jeho předpokládané jméno. Je ale téměř jisté, že v okamžik porodu se jméno nezveřejní – bude to buď ve chvíli, kdy princ William a vévodkyně Kate budou opouštět nemocnici, nebo až o několik dní později.

Podle astrologů vyroste z potomka britského prince člověk s vysokou emoční inteligencí

Číst článek


Zveřejnění zprávy o narození královského potomka má navíc ve Velké Británii své historické zvyklosti. Nejdříve princ William zatelefonuje své babičce, královně Alžbětě II., která čeká na novinky z porodnice ve Windsoru.

„Ve Spojeném království se k oznámení o narození nového člena královské rodiny váže stará tradice, kdy z nemocnice putuje zpráva v dopise do Buckinghamského paláce a tam je potom příslušný dokument připevněn na vrata," doplňuje zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek.

Některé země Britského společenství ještě neschválily zákon o nástupnictví

Číst článek

„Ani tentokrát tomu nemá být jinak, ale samozřejmě žijeme v úplně jiné době, takže souběžně se zpráva uvolní pro tiskové agentury, objeví se na facebooku a twitteru,“ podotýká.

Potomek prince Williama se stane třetím v linii nástupnictví na britský trůn hned po svém otci a dědečkovi, princi Charlesovi.

Následníci na britský trůn | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme