Mnozí obyvatelé východní Ukrajiny odmítají evakuaci. Boje se ale blíží a navíc hrozí, že si v zimě nezatopí

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti evakuovali, uvedla stanice CNN. Dostatečnou motivací k odjezdu pro ně nejsou ani přibližující se boje nebo vyhlídky, že v zimě nebudou moci topit. Někteří lidé, kteří se dříve evakuovali, se dokonce vrací do nebezpečné oblasti zpět.

Kramatorsk/Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené budovy v Kramatorsku

Zničené budovy v Kramatorsku | Zdroj: Reuters

„Utratila jsem všechny peníze za nájem, jsem na mizině,“ vysvětluje novinářům CNN paní Valentyna své pohnutky k návratu. „Musela jsem se vrátit, i když nám říkali, že tuhle zimu tady nebude voda ani vytápění,“ dodává.

Začala povinná evakuace z Doněcké oblasti, oznámila ukrajinská vicepremiérka. Týká se na 200 tisíc lidí

Číst článek

„Pro naši armádu je těžké bránit město, když tu máme hodně civilních obyvatel,“ vysvětluje starosta Kramatorsku Oleksandr Hončarenko. Ve městě, kam pravidelně dopadají ruské rakety, podle něho zůstává ještě asi 65 tisíc obyvatel.

Evakuaci se lidé brání také v Bachmutu, přestože i v něm jsou jasně slyšet blízké exploze. „Rusové jsou už na okraji města. Pokud by měli místní odjet, tak je to teď, nebo nikdy,“ říká v reportáži novinář, jehož slova přerušuje hřmot výbuchů.

„Vím, že nám vláda říká, abychom odjeli, ale já nemůžu. Mám tady tři byty, kdo se o ně bude starat?“ oponuje Serhej. Doufá, že až přijdou boje, poslouží mu jeho sklep jako kryt.

Na konci července ukrajinské úřady oznámily, že evakuace z Doněcké oblasti je povinná, protože region se zcela určitě v nejbližší době stane dějištěm intenzivních bojů. Lidé ale mají možnost evakuaci písemnou formou odmítnout.

Přípravy na zimu

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková podle ruské redakce BBC v pátek zopakovala, že ukrajinské úřady chtějí do zimy z Doněcké oblasti evakuovat ještě asi 200 tisíc lidí kvůli obavám, že kvůli zničené infrastruktuře bude pro tamní obyvatele krajně obtížné udržet v domácnostech teplo.

Jde asi o dvě třetiny z přibližně 350 tisíc obyvatel z těch částí Doněcké oblasti, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva. Mezi nimi je přibližně 52 tisíc dětí, upřesnila Vereščuková.

Rusko dál ostřeluje Bachmut a Mykolajiv. Ukrajinci v noci odrazili několik útoků

Číst článek

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obyvatele upozornil, že příprava na podzimní a zimní sezonu pokračuje a lidé se musejí připravit na reálnou možnost, že do regionu nebude proudit plyn.

Plynovod, který ho do oblasti přivádí, je totiž na hranici s Charkovskou oblastí přerušen. Poškozená část se navíc nachází v zóně aktivních bojů.

„Podzim a zima tak budou bez plynu. Budeme hledat alternativu pro ochranu života a zdraví malého množství lidí,“ přiblížil Kyrylenko.

Denně se z regionu podle Kyrylenka podaří přepravit asi 600 až 700 lidí a většina obyvatel už oblast opustila. Na Kyjevem kontrolovaných územích Doněcké oblasti dříve podle odhadů žilo 1,8 milionu lidí, respektive 1,3 milionu bez započítání Mariupolského okresu, který během invaze na Ukrajinu ruské síly zcela ovládly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme