Krátce po ničivém tajfunu Mangkhut postihl Filipíny rozsáhlý sesuv půdy, nejméně 21 lidí zemřelo

Nejméně 21 lidí zahynulo a přinejmenším dalších 64 se pohřešuje po novém mohutném sesuvu půdy na Filipínách. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP s odvoláním na místní úřady. Sever Filipín se stále vzpamatovává ze sobotního řádění tajfunu Mangkhut, který si podle nejnovější bilance vyžádal 88 obětí a desítky nezvěstných.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyprošťování zraněných osob po sesuvech půdy na Filipínách | Zdroj: Reuters

Sesuv postihl po rozbřesku dvě vesnice v okrese Naga v centrální provincii Cebu a pohřbil asi 30 domů. Z bahna se podařilo vyprostit sedm zraněných. Podle AP je naděje, že pod sesuvem jsou i další přeživší. Některým zasypaným se totiž podařilo odeslat sms zprávu s prosbou o pomoc. Záchranáři po nich horečně pátrají.

Starostka města Naga Kristine Vanessa Chiongová potvrdila, že pohřešováno je nejméně 64 lidí. „Opravdu doufáme, že stále máme naději najít je živé,“ řekla.

Při tajfunu Mangkhut zemřelo na Filipínách nejméně 12 lidí, vítr a sesuvy půdy ničí celá města

Číst článek

Co způsobilo čtvrteční sesuv půdy nedaleko přístavního města Naga, není jasné. Někteří z místních obyvatel se domnívají, že vápencové lomy poškodily svah hory tyčící se nad jejich vesnicemi.

„Bylo to jako zemětřesení, slyšeli jsme hlasité dunění a všichni jsme vyběhli ven,“ vypověděla 53letá obyvatelka jedné z postižených obcí Cristita Villarbaová. Její manžel a syn se právě chystali odejít do práce, když se země začala třást.

Villarbaová s mužem a třemi dětmi vyvázla z neštěstí bez zranění. Pod sesuvem ale zmizel dům jejího staršího bratra Laura, ve kterém žil víc než tucet členů jeho rodiny včetně vnoučat.

Neštěstí se stalo jen pár dní poté, co sever Filipín zdevastoval tajfun Mangkhut. Ten připravil o život nejméně 88 lidí a desítky dalších se stále pohřešují. Většina z pohřešovaných pochází z okresu Itogon, kde sesuv půdy zaviněný silnými lijáky o víkendu zasypal opuštěnou budovu, kam se ukryli horníci s rodinami.

Podle filipínských úřadů horníci nelegálně těžili zlato v místním dole, který byl v 90. letech uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Budovu využívali jako provizorní modlitebnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme