Kreditní karta se na pokladně v USA může prodražit, ne však všude

Použití kreditní karty se může v Americe prodražit. Prodejci si ve většině států mohou po mnoha letech soudních tahanic od neděle nově účtovat poplatek několika procent z hodnoty nakoupeného zboží. Dá se tomu ale snadno vyhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bankovní karta | Foto: Free Stock Photos

Jedno protáhnutí kreditní karty automatickou pokladnou může teoreticky zvednout cenu nákupu o 1 až 4 procenta. A to není, hlavně při větších nákupech, tak úplně zanedbatelná částka. Přesto si zatím nikdo nestěžuje.

Důvodů je několik. Jeden z nich vysvětluje majitel a manažer malého legendárního obchodu Talberts. Ten na předměstí Washingtonu přežívá už 60 let ve stínu okolních supermarketů:

„Žádné dodatečné poplatky v dohledné době zavádět nebudeme,“ říká pětaosmdesátiletý Pete Frank. Podobnou odpověď dostanete od všech maloobchodníků v okolí. Vyjednali si s kreditními společnostmi rozumnou sazbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Washingtonu natáčel náš zpravodaj Vít Pohanka

„...a je jenom spravedlivé, že ji nebudeme žádat zvlášť po zákaznících,“ dodává obchodník Pete.

Samozřejmě, že se všechny náklady v konečném důsledku promítnout do cen zboží. Ale tak to bylo vždycky. Daleko víc než poplatky za kreditní karty zvedají náklady rostoucí ceny benzínu a energie.

Použití plastiku, jak se tady v Americe říká, zatím zvlášť nezpoplatňují ani velké obchodní řetězce nebo internetové obchody.

A i kdyby to udělaly, dá se jim pořád jednoduše vyhnout - stačí zaplatit v hotovosti, debetní kartou nebo v případě internetového nákupu využít platebního systému PayPal.

Zvláštní poplatky za platbu kreditní kartou jsou dále nelegální v deseti z padesáti amerických států. Jsou to přitom ty nejlidnatější jako Kalifornie, New York, Florida, Texas.

Pokud spočítáme počet jejich obyvatel, zjistíme, že se 40 procent Američanů poplatky za použití kreditní karty ani teoreticky vůbec netýkají.

Proto není tolik divu, že nikdo proti zvůli obchodníků a bank neprotestuje.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme